Ahoj,
chcete vědět něco o mně a o tomto webu?

     Jsem

- fotograf jarních divokých orchidejí, letních zdomácnělých syslů, krajiny v podzimním světle a netopýrů v zimním spánku
- autor e-knihy FOTOGRAFUJEME ROSTLINY A KVĚTINY i článků o fotografování a historických objektivech
- fanoušek staré fototechniky a  stereofotografie
- lektor kursů fotografování
- autor „Fototaháků“ , populární edice naučných e-booků o fotografování
- zakladatel a správce facebookových skupin "Fotografujeme dlouhými expozicemi - Long Exposure Photography", "Starosklíčka CZ", "Software pro fotografy" a "Bazar historických fotoaparátů"
- příznivec značek Sony a Nikon
- prošlapávač zoraných a omoklých polí a hledač zelených sklíček v nich

     ...a příležitostný psavec o tom všem...

Severní Velebit - ChorvatskoSeverní Velebit - Chorvatsko - Premužičova stezka v Severním Velebitu.
Sony A7R, PC Nikkor 28/3,5.
Snímek pořízen 21. 8. 2020.

     Fotit jsem začal někdy v patnácti letech starým měchovým aparátem Bessa na svitkový film ale víc jsem se fotografii věnoval až během studií na vysoké škole. Začal jsem fotografovat jak na černobílý kinofilm (filmu Svema 64 byly tehdy dostupné, levné a daly se vyvolávat doma), tak na barevé diapozitivy. Učil jsem se na fotoaparátech z bazarů, od Opemy II přes první zrcadlovku Zenit E, východoněmeckou Exu a dvouokou Flexaretu jsem přešel k Praktikám a později Pentaxu MG a ME-Super. Ty jako foto zápisník doplňoval kompaktní Olympus Mjú II. S Pentaxy (2 těla -inverze a barevný negativ, objektivy 28-80, 80-200 mm) jsem procestoval několik zemí východní Evropy, Balkán a Turecko.

     V roce 2002 jsem začal pošilhávat po digitální fotografii a v dubnu 2003 koupil první digitální fotoaparát - kompakt Olympus C5050z.

     V květnu 2005 jsem si pořídil první digitální zrcadlovku – Nikon D70 se setovým objektivem 18-70mm, tu po roce vystřídal model D70s, k němu přibyla D100 a obě jsem později vyměnil za D300. Od jara 2013 jsem používal Nikon D7100 a jako zálohu a pohotový aparátek do ruky „bezzrcadlovku“ Nikon 1 V1 se sadou dvou setových zoomů a s redukcí pro použití klasických objektivů Nikkor s f-bajonetem.

     Od počátku roku 2016 jsem zásadně změnil značku a přešel na fullframe „bezzrcadlovky“ Sony A7. Jako záložní aparátek mám aps-c "bezzrcadlovku" Sony Nex-5.

     Dlouhodobě spolupracuji s českým výrobcem špičkových fotografických filtrů VFFOTO (testování, recenze, oborné články).

     Běžnou moderní fotovýbavu doplňují stará skla neboli starosklíčka - historické manuální objektivy z kinofilmové éry. Obvykle nedisponují perfektní digitální ostrostí ale vyvažují to osobitým charakterem kresby s nádechem nostalgie časů Zenitů a Praktik.

     Za zajímavými náměty rád cestuji do různých koutů tuzemska či zahraničí. Dlouhodobě se věnuji dvěma svým projektům: volně rostoucím evropským orchidejím a zimujícím netopýrům.

     Speciální oblastí mého zájmu je klasická stereofotografie, více si o ní můžete přečíst zde.

     Své zkušenosti předávám prostřednictvím individuálních kursů fotografování, nabídku a více informací najdete zde.

     Historicky jsem fotíval musherské závody „Českou Kanadou“ a „Nonstop“. Ležet v mrazu na sněhu uprostřed zimní krajiny Novobystřicka a fotit psy z výšky jejich tlap je zajímavá zkušenost. Fotografie si můžete prohlédnout v sekci Reportáž, Mushing - závody psích spřežení .Při podzimním fotografování v Českém ráji.
(říjen 2008, autor snímku: Petr Beneš)

     Kromě přírody občas fotografuji portrét, glamour, akt... Reportáže spíše ne a svatby OPRAVDU velice výjimečně - ale můžete se zeptat a třeba se domluvíme.

     Pro zpracování fotografií v počítači programy Nikon Capture NX2, Zoner Photo Studio, Affinity Photo, Capture One a Google-Nik pluginy.

     Fotografie publikuji na www.photopost.cz, www.biolib.cz, pár snímků se objevilo v časopisech, ochranářských publikacích a na výstavách. Fotografiemi jsem přispěl do brožurky "Stromy v krajině a ve městě", vydané sdruženími Calla a Děti Země, několika fotografiemi do učebnice přírodopisu pro ZŠ a snímkem ze závodu saňových psů Nonstop 2010 do povídkové knihy MVDr. Jana Herčíka a Kateřiny Hrachovcové "Zvěrolékař vzpomíná".     Děkuji za vaši návštěvu, doufám že se vám na těchto stránkách líbí a že se sem budete rádi vracet.

     Hezký den všem a fotografům k tomu dobré světlo, ostrá skla a věrné barvy…

     Jirka Skořepa

Při podzimním fotografování v Dolomitech.
(říjen 2011, foto Zdeněk Svoboda)

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
299215
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Jindra
Jirko zdravím, pozdrav letí do Lhoty, kde se ryby grilujou:-)
Jiří Skořepa
Ahoj Jindro, též zdravím :-)
Jindra
Jirko ahoj, oprav si prosím křestní jméno u manželky MVDr Herčíka, Hrachovcová je Kateřina...:-)
Jiří Skořepa
Ahoj Jindro,
Děkuji za upozornění, opraveno.
I když se snažím být pozorný, chybička, jak vidno, se vloudí
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies ), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná matketingová či analytická cookies.