Ahoj,

     jmenuji se Jiří Skořepa, narodil jsem se v roce 1966 a fotografování přírody je můj velký koníček. Dále k mým zálibám patří ochrana přírody, vltavíny, toulání po Internetu i po turisticky méně vytížených končinách Čech a Moravy, Slovenska, Balkánu, Středomoří a východní Evropy.

     Fotografovat jsem začal někdy v patnácti letech starým měchovým aparátem Bessa na svitkový film a prvé výsledky byly tak nekoukatelné, že mne na dalších pět let odradily. K fotografování jsem se vrátil během studií na vysoké škole, začal jsem fotit jednak na černobílý kinofilm (filmu Svema 64 byly tehdy dostupné, levné a daly se vyvolávat doma), jednak na barevé diapozitivy. Učil jsem se na fotoaparátech z bazarů, od Opemy II přes první zrcadlovku Zenit E, východoněmeckou Exu a dvouokou Flexaretu jsem přešel k Praktikám a později Pentaxu MG a ME-Super. Ty jako foto zápisník doplňoval kompaktní Olympus Mjú II. S Pentaxy (2 těla -inverze a barevný negativ, objektivy 28-80, 80-200 mm) jsem procestoval několik zemí východní Evropy, Balkán a Turecko.
     V roce 2002 jsem začal pošilhávat po digitální fotografii a v dubnu 2003 jsem koupil první digitální fotoaparát - kompakt Olympus C5050z.
     V květnu 2005 jsem si pořídil první zrcadlovku – Nikon D70 se setovým objektivem 18-70mm, vzhledem k opakované závadě ji po roce vystřídal model D70s. Převažujícím námětem zpočátku byly chráněné i nechráněné stromy, keře a rostliny fotografované pro dokumentační účely.
Úžasný krok znamenala koupě prvního skutečného makroobjektivu Sigma 105/2,8 EX D Macro se kterým jsem začal objevovat kouzlo světa hmyzu a detailů květů. Donedávna byl mé nejoblíbenější sklo, dnes slouží (snad dobře) jinde a nahradily ho AF-S Nikkory 60 a 105 mm.
K tělu D70s přibyla D100 a obě jsem později vyměnil za D300. Od jara 2013 jsem používal Nikon D7100 a jako zálohu a pohotový aparátek do ruky "bezzrcadlovku" Nikon 1 V1 se sadou dvou setových zoomů a s redukcí pro použití klasických objektivů Nikkor s f-bajonetem.

Nově od počátku roku 2016 doposud fotím s fullframe "bezzrcadlovkou" Sony A7 a jako záložní aparátek mám aps-c "bezzrcadlovku" Sony Nex-5.

     Fotovýbavu doplňují některé manuální objektivy s klasickým závitem M42 či bajonety Exa a Pentacon-Six. Sklíčka možná ne s tak řezavou digitální ostrostí ale zato s nádechem nostalgie časů Zenitů a Praktik a osobitým charakterem kresby.

     Za zajímavými náměty se vypravuji většinou po jižních Čechách ale občas i do jiných koutů tuzemska či zahraničí. Dlouhodobě se věnuji dvěma projektům: volně rostoucím evropským orchidejím a zimujícím netopýrům.

     Historicky jsem oficiálním fotografem musherských závodů "Českou Kanadou" a "Nonstop". Ležet v mrazu na sněhu uprostřed zimní krajiny Novobystřicka a fotit psy z výšky jejich tlap je zajímavá zkušenost. Fotografie si můžete prohlédnout v sekci Reportáž, Mushing - závody psích spřežení .Při podzimním fotografování v Českém ráji.
(říjen 2008, autor snímku: Petr Beneš)

     Kromě přírody občas fotografuji portrét, glamour, akt... Reportáže spíše ne a svatby OPRAVDU velice výjimečně - ale můžete se zeptat a třeba se domluvíme.

     Pro zpracování fotografií v počítači programy Nikon Capture NX2, Zoner Photo Studio, Adobe Lightroom, Capture One a Google-Nik pluginy.

Z původně čistě dokumentačních snímků jsem se časem (snad) dostal dál a snažím se v přírodě pořizovat fotografie zajímavé i pro oko, na kterých něco upoutá a které něco řeknou.
     Fotografie publikuji na www.photopost.cz, www.biolib.cz, pár snímků se objevilo v časopisech, ochranářských publikacích a na výstavách. Fotografiemi jsem přispěl do brožurky "Stromy v krajině a ve městě", vydané sdruženími Calla a Děti Země, snímkem ze závodu saňových psů Nonstop 2010 do povídkové knihy MVDr. Jana Herčíka a Kateřiny Hrachovcové "Zvěrolékař vzpomíná".     Děkuji za vaši návštěvu, doufám že se vám na těchto stránkách líbí a že se sem budete rádi vracet.

     Hezký den všem a fotografům k tomu dobré světlo, ostrá skla a věrné barvy…

     Jirka Skořepa

Při podzimním fotografování v Dolomitech.
(říjen 2011, foto Zdeněk Svoboda)

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
91418166
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Jindra
Jirko zdravím, pozdrav letí do Lhoty, kde se ryby grilujou:-)
Jiří Skořepa
Ahoj Jindro, též zdravím :-)
Jindra
Jirko ahoj, oprav si prosím křestní jméno u manželky MVDr Herčíka, Hrachovcová je Kateřina...:-)
Jiří Skořepa
Ahoj Jindro,
Děkuji za upozornění, opraveno.
I když se snažím být pozorný, chybička, jak vidno, se vloudí
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace