Jak (ne)kupovat stativ I - shánění informací

Potřebuji ke svému fotoaparátu stativ. Takový aby stačil a moc nestál. Co vybrat?

Zeptáte-li se v obchodě, celkem logicky vám obchodník jako nejlepší doporučí ten stativ, který má zrovna na skladě. Případně který může supervýhodně objednat, neboť výroba končí, s další podporou se nepočítá, jsou jich plné velkosklady a nikdo je nechce.

Máte zjištěno, jak je to se servisem a náhradními díly? Ne nějaké vágní tvrzení, ale konkrétní závazek prodejce či distributora, že obojí je a v budoucnu bude. Tím se totiž liší výrobce od "takyvýrobce"!

Zeptáte-li se na internetu, potažmo ve Facebookové skupině, snese se na vás smršť často zcela protichůdných rad. A teď si vyberte...
Doporučení značek či dokonce konkrétních modelů je nutné brát s opravdu, ale opravdu, velikou rezervou. Vždycky jde o osobní zkušenost a také míru nároků na stativ. Někdo může být spokojený s levnou pseudoznačkou protože doma ze stativu fotí zátiší, letecké modýlky, figurky z betlému nebo odpočívající Micku. Jiný má sice stativ venku pořád, ale největší zátěží je pidibezzrcadlovka Olympus nebo Panasonic (nic proti nim) se seťákem 14-42 mm. Další přísahá na stabilní stativ, ne vždy ale dodá, že tu váhu nenosí dál než půl kilometru, dokumentujíc městskou architekturu. Krom těchto dobře míněných tipů lze dostat i doporučení ze zištných důvodů. Znáte ten půvabný židovský vtip o slonovi?

Potkají se Kohn a Silberstein.
„Co nového?“ ptá se Kohn.
„Pořídil jsem domů slona.“
„Slona? K čemu slona?“ diví se Kohn.
„No slon je báječná investice. Nemusím sekat trávu a prořezávat stromy na zahradě. Nevypouštím vodu z bazénku, slon ji nasaje a umyje mi auto. Také zalévá zahradu. Výborně v noci hlídá, je vidět a nikdo se k nám neodváží! Ani tchýně. Jen s mým svolením!“
„Hm, poslechnou, Silberstein, prodaj mi toho slona!“
„No, nerad! Ale že jsou to oni, maj ho mít. Nějak to už holt bez něj musím přečkat.“
Po měsíci se znovu potkají a Kohn hned spustí:
„No to jsem si dal, že já jich poslechl! Tráva podupaná, stromy poničené, auto prošláplé. Žena mne opustila. V noci se nevyspím, celou noc ten zatracený slon troubí!“
„Nepěkně mluvěj o tom sloníkovi, Kohn! Takhle ho neprodaj!“ podotkne Silberstein.

To, že někdo "výhodně" nakoupil nevyhovující stativ a teď jej chce "udat" neznamená nutně, že by měl skončit zrovna u vás.

Celkem dobrým vodítkem může být osobní zkušenost některého z vašich (foto)kamarádů. Ideálně toho, který fotí podobným stylem jako vy, znáte jeho tvorbu a stativ používá už delší dobu.

Recenze v časopisech tištěných či elektronických...jak kdy. Obecně platí, že míra věrohodnosti recenze je nepřímo úměrná inzertnímu prostoru výrobcem či dovozcem recenzovaného vybavení v daném médiu zaplacenému.

Půjčovny fototechniky: Doporučení bych, zejména u těch zavedených, věřil. Jednak se budou snažit vám vybrat fototechniku opravdu podle vašich potřeb (jejich cíl je vaše spokojenost, díky které přijdete i příště). Za druhé máte možnost si vybrané otestovat třeba jen jednodenní zápůjčkou. Což nevyjde draze a prozradí o vhodnosti pro vás víc, než tisíc Facebookových rad.

Jen pro úplnost jedna metoda výběru, kterou opravdu NEpoužívejte: Objednání na internetu bez skutečného zájmu koupit a s vrácením před koncem zákonné čtrnáctidenní lhůty. Typicky čecháčkovská vyčůranost některých jedinců. Bohužel se i mezi fotografy ještě občas vyskytnou podobná individua, stojící na pomyslném společenském žebříčku až na nejspodnějším okraji. Dokonce ještě pod Tchořem, Skunkem a Cvrčkem. Slušný fotograf se jich štítí.

Suma sumárum, nakonec je rozhodnutí stejně na vás.
A jak na to?

To si povíme v druhé části článku.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
922982
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace