Jihočeské léto s masožravkami a novými i starými sklíčky

Jihočeské léto s masožravkami a starými i novými sklíčkyFotografování rosnatek, bublinatek a dalších vzácných, krásných a zajímavých mokřadních rostlin v neobyčejném světě jihočeských blat a pískoven. Fotografování historickými manuálními objektivy i novou fototechnikou – dle zájmu.

Využijeme práci se světlem, zkusíme si jak řešit fotografování rostlin ve vodě, ve stínu i čím si můžeme vypomoci na ostrém poledním slunci.

Dozvíte se jaké jsou zvláštnosti a nač si dát pozor při použití krátkých ohnisek. Jak využít standardní objektivy a k čemu se ve fotografii rostlin hodí teleobjektivy.
Kdy jsou lepší starosklíčka, v čem mají navrch moderní objektivy a jak oboje využít co nejlépe.

Zaujala Vás nabídka? Chcete zažít netradiční letní den mezi vzácnými masožravými rostlinami, odvézt si skvělé fotografie a poznat nádherná místa jižních Čech?

Termín workshopu:

22. července 2023 (sobota)

Chci se přihlásit na Jihočeské léto s masožravkami 22. 7. 2023

 

Workshop je vždy celodenní,
sraz v 8:00 před nádražím v Majdaleně (12 km J od Třeboně), po kratičkém úvodu se už budeme věnovat praktickému fotografování rosnatek a bublinatek, ale povšimneme si i dalších vzácných a ohrožených rostlin. Společnost nám budou dělat vážky a žáby.

Fototahák 21 – Fotografujeme v přírodě masožravé ros…Více o fotografování masožravek se můžete dočíst ve Fototaháku č. 21

Během dne probereme pravidla a zásady, které vám pomohou k lepším a zajímavějším fotografiím nejen masožravek. Vyzkoušíte si prakticky jaký vliv má použité ohnisko, clona, vzdálenost od rostliny.

Naučíte se jak komponovat záběr, zvýraznit podstatné a zajímavé a vyhnout se rušivému.

Zakončení workshopu v podvečer či navečer, podle zájmu a chuti do fotografování.

Workshop není příliš závislý na počasí, masožravkám se můžeme věnovat jak za deště, tak ve slunečném dnu. Přizpůsobte ale počasí své oblečení a výbavu.
Sympetrum sanguineum, vážka rudá - TřeboňskoCo s sebou?

Fotovýbava

Fotoaparát, nejlépe zrcadlovka nebo kompakt s výměnnými objektivy (bezzrcadlovka), objektivy (ideálně standardní nebo delší ohnisko, ale využijeme i širokoúhlý objektiv). Určitě přibalte makroobjektiv, pokud jej máte.
Starosklíčka (neboli historické manuální objektivy) jsou vítána.

Stativ, nejlépe takový, který dovolí fotografovat i nízko nad zemí;
dálkovou spoušť (infračervenou, kabelovou nebo rádiovou);

Odraznou desku, postačí i malá s průměrem 30 či 50 cm. Ideálně s povrchy v kombinaci proužků stříbrných a bílých a stříbrných a zlatých. Pokud budete odrazku více využívat i do budoucna a chcete si ji koupit, pomohu vám s výběrem.
Pro workshop ale můžete velmi dobře využít i odraznou plochu vyrobenou z vymytého a rozříznutého kartonu od krabicového mléka. Vnitřní povrch je z hliníkové fólie překryté vrstvičkou průsvitného plastu a světlo odráží krásně změkčené.

Máte-li, přibalte i difúzor nebo bílý průsvitný fotografický deštník. Dobře poslouží při ostrém slunci.

Doporučuji černý, nebo alespoň tmavý skládací ne-fotografický deštník. Za deště poslouží pro ochranu fotoaparátu. Za slunce si jím přistíníte fotoaparát tak, abyste na zadním displeji alespoň něco viděli.

 

Drosera rotundifolia, rosnatka okrouhlolistá – TáborskoOstatní

Vhodné oblečení dle předpovědi počasí. Obuv do terénu a také do vody… v deštivém počasí holínky.

Za slunečna budou vhodnější „páskáče“ nebo žabky, ve kterých případně budete moci i do vody (mělké; nejvýš do půl metru hloubky). Pokrývku hlavy a prostředek na opalování.
Svačinu a pití raději na celý den.

Cena workshopu je 940 Kč.

Pokud byste workshop chtěli někomu věnovat jako dárek, mohu vystavit a elektronicky vám zaslat dárkový certifikát.

Chci se přihlásit na Jihočeské léto s masožravkami 22. 7. 2023

 

Hyla arborea, rosnička zelená - NPP Stročov, Libenice

Nuphar Lutea, stulík žlutý - PR Dráchovské tůně, Táborsko

Drosera rotundifolia, rosnatka okrouhlolistá – TřeboňskoDrosera rotundifolia, rosnatka okrouhlolistá – Třeboňsko - Rosnatka okrouhlolistá, květní stvol s poupaty.
Sony A7R, Sony 90 mm f/2,8 Macro G OSS, 90 mm, ISO 100 f/2,8, 1/250 s.
Snímek pořízen 12.7.2020.

Drosera rotundifolia, rosnatka okrouhlolistá – TřeboňskoDrosera rotundifolia, rosnatka okrouhlolistá – Třeboňsko - Kvetoucí rosnatka okrouhlolistá, fotografovaná starým manuálním objektivem Westromat 35 mm f/2,8.
Sony Nex-5, Westromat 35 mm f/2,8, ISO 200, f/2,8, 1/2500s
Snímek pořízen 5.7.2015

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
67121320
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
hledat
×
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies ), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná matketingová či analytická cookies.