Manfrotto PIXI mini stativ: Jsem malej, ale šikovnej...

Ministativ Manfrotto PIXIOdjakživa koukám na stolní pidistativy velmi nedůvěřivě... prostě tyhle mrňavé trojnožky mají své limity.
Jsou ovšem momenty, kdy s sebou větší stativ prostě nevezmete.

Jdete o dovolené s blízkými na výlet do cizího města či na zámek. A zbytek rodiny, semknutý v jeden šik, dává jasně najevo, že jste na dovolené, nikoli fotoexpedici. A fotoaparát tudíž zůstane doma.

S vynaložením veškerého diplomatického umu („Přece chcete z dovči lepší fotky než jen mobilofky...“) uhájíte aparát se základním objektivem. Ovšem stativ už ne.

A pak, přesně podle zákona schválnosti, se v nejužší uličce města, patřičně historické a středověce temné, prodere shora od střech paprsek slunce a tohle místo magicky nasvítí. Scéna, která nemá obdoby a situace, který nastává ... asi tak jednou za deset let...
A zachyťte ji ve světelných podmínkách typu šero-tma, s aparátem v rukách a expozičními časy v řádu vteřin…Ministativ Manfrotto PIXI

Jde to... pokud z kapsy vyndáte maličký zázrak od Manfrotto, ministativ PIXI. V ministativech představuje úplně jinou ligu…

Proč? Protože je jednoduchý – skladný – bytelný.

Jednoduchý…

Pixi si na nic nehraje. Žádné polohování nožek. Jen je roztáhnete na doraz (v úhlu 45°) a drží.
Fotoaparát upevníte přes klasický 1/4” stativový šroub.
Žádné povolování šroubů u stativové hlavy. Prostě stlačíte ten jeden jediný knoflík na celém stativu, stativovou hlavu nakloníte jak potřebujete a knoflík pustíte.

Ministativ Manfrotto PIXISkladný…

Nožky jsou profilované tak, že jdou srazit k sobě jako podpatky vojenských kanad...
Střed, který je spojuje, má podobu koule, uvnitř s vestavěnou kulovou hlavou.
Celý Pixi stativ se vám podélně vejde do otevřené dlaně. Chcete-li vědět délku přesně, je to 18,5 cm.

Bytelný…

To, co mne na Pixi překvapuje nejvíc. Je kombinací masivního plastu s nerez ocelí a víc než solidně udělaný. Což poznáte i na hmotnosti (váha mi ukázala přesně 197 g). Už když ho držíte v ruce, cítíte, že tohle není žádné křehké plastové tintítko.

Ministativ Manfrotto PIXIBezpečná nosnost Pixi činí, dle údajů výrobce, maximálně 1 kg. Na ministativ víc než slušné. Osobně si myslím, že tenhle parametr je vzatý ještě hodně konzervativně a reálná nosnost bude vyšší.

A protože tisícero úvah znamená míň než jediný test z praxe, šroubuji Pixi do patky „telete“ Sony 100-400 GM. S nasazeným tělem A7 má poctivě zvážených 2345 g.

A Pixi to zvládá. Postavený na okenním parapetu nese zátěž statečně... a testovací fotka na 400 mm ohnisko je pořád skvěle ostrá. Ostatně koukněte na výřez.

     

     

A také nenápadný.

Jsou místa, kam vás s běžným stativem vůbec nepustí. Nejčastěji se zdůvodněním, že by trojnožka překážela ostatním (což je někdy dokonce i pravda). Ale maličký PIXI v kapsa nikdo ani nezahlédne…

Mimochodem a zejména pro fotografky, PIXI si můžete vyladit i barevně. Vyrábí se hned ve třech verzích: Jak černé nebo bílé, tak i v zajímavé kombinaci šedo-červené.

Závěr?

V porovnání s jinými ministativy vypadá maličký Pixi jak návštěvník z jiné planety. Z velmi bytelné planety. Snese a unese toho doopravdy dost.
A když k tomu vezmete do úvahy cenu, necelých šest stovek Kč, jde o chytrou věcičku, kterou určitě stojí za to ve fotovýbavě mít.

Víc informací a technická data najdete na webu Stedis s.r.o., oficiálního distributora Manfrotto pro Českou republiku a Slovenskou republiku: https://stedis.cz/pixi2/

Nebo na Facebooku jako @manfrottoczsk: https://www.facebook.com/manfrottoczsk/

Ministativ Manfrotto PIXIMinistativ Manfrotto PIXI - S nasazeným telezoomem 400 mm. A drží a drží…

Ministativ Manfrotto PIXIMinistativ Manfrotto PIXI - Celek - fotografie pořízená z PIXI 400 mm teleobjektivem.

Ministativ Manfrotto PIXIMinistativ Manfrotto PIXI - Detail - 100% výřez z fotografie, pořízené 400 mm teleobjektivem na PIXI stativu.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1515101715
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace