Manuální objektivy - časté dotazy (FAQ)

Rozhodl jsem se postupně sem vkládat dotazy které se týkají starých objektivů a mohou zajímat víc uživatelů....

     

Proč jsou na některých mezikroužcích kolíčky ? a vadí to nějako ?

Kolíčky jsou proto že na starých zrcadlovkách typu Praktica atd.... se ostřilo při otevřené cloně (aby bylo v hledáčku vůbec něco vidět a nebyl příliš tmavý) i když byla na clonovém kroužku nastavená clona pracovní. No a při expozici se z těla přes ten kolíček nastavila v objektivu clona z otevřené na pracovní.
Pokud máte objektiv M42 s přepínáním M/A (manual-auto), přepněte si ho na auto, nastavte vyšší clonu a zkuste zatlačit na kolíček vzadu.

Jinak pro používání starých skel na moderní DSLR kolíček na mezikroužku být nemusí ale pokud je, ničemu nevadí.

     

Dobry den. Prosim o radu: k starym objektivom so zavitom m42 chcem kupit telo digitalneho fotoaparatu. Mam zvolit zrkadlovku, bezzrkadlovku alebo kompakt s vymennym objektivom? Vopred dakujem za odpoved a pozdravujem

     Krásný den,
pokud se chcete věnovat zejména focením starými skly, pak jako vhodnou volbu vidím bezzrcadlovku (neboli kompakt s výměnnými objektivy - oboje označuje totéž).
Osobně jsem spokojený s fullframe bezzrcátkem Sony A7 (čili Sony Alpha ILCE-7). Důvod je jednoduchý- snímač velikostí odpovídající políčku kinofilmu. U této velikosti snímače staré objektivy vykreslí stejnou oblast jako u kinofilmové klasiky. Tedy i všechny nedokonalosti a "vady" obrazu, které se projevují zejména při okrajích obrazového pole a kvůli kterým dnes stará sklíčka používáme.
Problém může být s cenou ... byť je A7 dnes již starší model, stále se cenově i při koupi z druhé ruky pohybuje kolem 20 000 Kč.

     Hledáte-li levnější řešení a oželíte fullframe snímač, lze sáhnout po některém cropovém modelu Sony. Tedy Nex-5, Nex-6, Nex-7, Sony A600, 6300 atd...). Výsledky budou také pěkné, jen je třeba počítat s tím, že se starými sklíčky čip vykreslí oblast ve středu obrazového pole, kde se charakter starosklíčka nemusí tolik projevit.
Hodně muziky za minimum peněz poskytne už starý Sony Nex-5 (NEX-3 nebrat), prodávaný z druhé ruky za ceny kolem 3-4 000 Kč.

     Kdybyste chtěl volit raději zrcadlovku, pak vhodnou značkou je Canon. Díky příznivé registrové vzdálenosti jde přes adaptér nasadit naprostá většina starých skel a ostří i na nekonečno. Potíž může nastat u některých kombinací starých skel a fullframe těl Canon - není vyloučeno škrtání zadního členu objektivu o zrcátko fotoaparátu.
Problém se škrtáním zrcátka se netýká Nikonu - ale bohužel kvůli větší registrové vzdálenosti zase s většinou starosklíček nezaostří na nekonečno.
Snad jsem vám trochu pomohl v rozhodování...

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
42201422
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace