Neopren pro Sony 90 Macro: 10 dnů v Itálii s prototypem lens cover z dílny Outdoor Photography Gear.

Lens Cover pro Sony 90/2,8 Macro G OSS      Britský Outdoor Photography Gear Ltd ( http://outdoorphotographygear.co.uk ) patří mezi nejznámější výrobce ochranných neoprénových kamuflážních potahů na fotoaparáty a zejména objektivy.
     V široké nabídce jejich produktů jsem neobjevil lens cover pro můj oblíbený Sony 90/ 2,8 Macro G OSS, nejlepší dnes dostupné makrosklo pro Sony E-mount.
     Tedy objektiv určený do terénu a zároveň dost drahý na to, aby za ochranu stál. Ze zkušenosti s předchozím makroobjektivem vím, že nejvíc škrábanců schytá sluneční clona, ale podření hrozí i plášti objektivu. Moje provizorní přelepení maskovací textilní páskou bylo sice stylově kamuflážní, ale o ochraně se mluvit nedalo.

     "Líná huba (klávesnice) - holé neštěstí" takže jsem sedl k PC a zkusil napsat poptávku na infomail sales@outdoorphotographygear.co.uk.

     Odpověď během pár hodin a po několika upřesňujících mailech nabídka: Když změřím a do poslaného schématu dopíši konkrétní rozměry objektivu, vyrobí mi Outdoor Photography Gear prototyp na zkoušku. Souhlasím, odesílám požadované míry s poznámkou, že ideální zkouškou v terénu by byla fotoexpedice do jižní Itálie za orchidejemi. Na kterou, ovšem, vyrážím už za pár dnů.

     Nemožné se stalo skutkem a dva dny před odjezdem držím v ruce sáček se čtyřmi různě širokými prstenci měkkého neoprenu s decentní kamufláží moss (mech).

První dojem

Lens Cover pro Sony 90/2,8 Macro G OSS      je trochu rozpačitý - proužky, položené vedle celkem velkého makroobjektivu vypadají opravdu titěrně.
     K nasazení není třeba návod. Nejširší prstenec chrání sluneční clonu, další patří na pevnou část, průhledným okénkem vidím na přepínače limiteru ostření a přepínání stabilizace. Třetí kus kryje otočný ostřící prstenec a tenoučký čtvrtý zúženou část u bajonetu.

     A najednou do sebe všechno zapadne a oplášťovaný objektiv vypadá skvěle.
     Menší nezakryté mezerky jsou kvůli ostřícímu prstenci - musí se volně otáčet pro ostření a také mít možnost posunu vpřed a vzad při přepínání AF/ MF.

Lens Cover pro Sony 90/2,8 Macro G OSS Hodnocení v terénu?

     Vynikající. Neoprénový potah perfektně sedí. Tlouštkou je tak akorát na to, aby objektiv chránil před nárazem či odřením, ale přitom moc nepřidával na objemu.
     Na přepínače vidím pod průhledným okénkem z měkkého plastu a přestavit se pohodlně dají bez sundávání potahu. Ostřící prstenec se hladce otáčí i s neoprénem a nejeví žádnou tendenci prokluzovat.
     Za deset dnů ve vápencových skalkách Gargána jsem prostě na objektiv nemusel brát žádné ohledy. Odkládaný do štěrku a na škrapy, občas přitisknutý až na zem nebo protahovaný trnitým keřem. Přežil všechno. Včetně lehkého deště s kapkami nasycenými písečným prachem, skvrnky po uschnutí stačilo jen vymnout a ofouknout.

Pořídit nebo nepořídit?

     Za mne jednoznačně pořídit!
Získáte "nenápadně nápadný" přesně padnoucí potah s perfektním řemeslným zpracováním a drahý makroobjektiv ochráníte před poškozením.

     Závěrem bych rád poděkoval Tracey i Davidovi z Outdoor Photography Gear za vstřícnost, skvělou komunikaci i čas, který věnovali mému nestandardnímu požadavku. A také za rychlost - od prvého e-mailu do momentu, kdy jsem držel v ruce hotový obal, doručený z UK, uplynulo pouhých 14 dnů.

Několik ukázek z terénu: Jak se fotografovalo a jak vypadá výsledná fotografie

Rozmístění scény při fotografování tořiče mezi vápencovými skalkamiRozmístění scény při fotografování tořiče mezi vápencovými skalkami - Fotografování tořiče (Ophrys sp.) orámovaného vápencovými škrapy. Sony A7, makroobjektiv Sony 90/2,8 Macro G OSS. Stativ Gitzo Explorer, trojúhelníková odrazná destička 30 cm, uchycená v držáku Wimberley Plamp.
Škrapové skalky pod Monte Sacro, Gargáno, jižní Itálie.
Snímek pořízen 12.4.2018.

Tořič (Ophrys sp.) - Monte Sacro, Gargáno, ItálieTořič (Ophrys sp.) - Monte Sacro, Gargáno, Itálie - Blíže neurčený tořič (Ophrys sp.) orámovaný vápencovými škrapy, lesknoucími se po předchozím deštíku. Sony A7, makroobjektiv Sony 90/2,8 Macro G OSS. Stativ Gitzo Explorer, trojúhelníková odrazná destička 30 cm, uchycená v držáku Wimberley Plamp.
Škrapové skalky pod Monte Sacro, Gargáno, jižní Itálie.
Snímek pořízen 12.4.2018.

Foto rozmístění scény při fotografování tořiče průhledem přes květ kosatceFoto rozmístění scény při fotografování tořiče průhledem přes květ kosatce - Fotografování tořiče modrofialově orámovaným průhledem skrze rozostřený květ kosatce. Sony A7, makroobjektiv Sony 90/2,8 Macro G OSS. Stativ Gitzo Explorer, trojúhelníková odrazná destička 30 cm, uchycená v držáku Wimberley Plamp.
Škrapové skalky pod Monte Sacro, Gargáno, jižní Itálie.
Snímek pořízen 12.4.2018.

Za fialovou bránouZa fialovou bránou - Průhled skrz fialový květ kosatce na kvetoucí tořič podhorní (Ophrys promontorii). Škrapové skalky pod Z svahem Monte Sacro, Gargáno, Itálie.
Snímek pořízen 12.4.2018.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
11321186
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Jirka
Na své makro 100-vce mám také lenscoat od této firmy. Jsem s ním celkem spokojen, jediné co mohu vytknout je určitá vůle u části přes clonu, kdy mne hodně často neopren z clony sklouzne. Co u tvého kousku:). Je to v pohodě?
Jirka
Jiří Skořepa
Zdravím Jirko,
tenhle problém doopravdy nemám, i na mé lehce kónické cloně neoprén drží jak přilepený.
Pro tebe mne napadají dvě možnosti:
Buď na okraji clony neoprén přichytit oboustranně lepící montážní páskou
Nebo napsat do Outdoor Photography Gear a popsat problém. Moje zkušenost s komunikací s nimi skvělá a věřím, že najdete řešení.
Přeji dobré světlo a hodně divočiny před objektivem :-)
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace