Odrazka/difuzor Lastolite HaloCompact: V malém pouzdře velký kruh

Lastolite HaloCompact v obaluTři čtvrtě roku praxe s šikovnou a skladnou fotopomůckou Lastolite HaloCompact

Při fotografováni přírody v terénu se bez difuzoru a odrazné desky dost dobře neobejdu. Ne vždycky je světlo ideální, občas je ho moc a občas citelně chybí.

Při výrazně směrověm světle a obzvlášť v protisvětle poslouží odrazná deska. “Prasátko” poslané do stinných partií vyrovná nasvícení a vrátí stínům jak kresbu, tak i barvu.

Čím větší je odrazná deska, tím z větší vzdálenosti můžete přisvítit, čímž dostáváte rovnoměrnější a měkčí světlo. Což je fajn a výhoda.
Jenže u klasické kruhové odrazky s pružinou všitou v obvodu, narazíte na neskladnost. I ve sbaleném stavu je to kruhová “placka”, plochý disk s průměrem větším jak třetina rozložené velikosti. Který buď připnete zvenčí na fotobatoh (nikterak zvlášť praktické) nebo se snažíte vecpat někam dovnitř, obvykle do prostoru pro notebook. Tedy do většího batohu, s menším fotobatůžkem máte rovnou smůlu.

Fotografování zimujících netopýrů - Český krasV ostrém světle vám zase udělá neocenitelnou službu difuzor. Světlo změkčí, sníží kontrasty a trošku ubere černočernou tmu ze stínů. Opět platí, že čím je větší, tím větší plochu přistíní a tím lépe. A čím větší, tím neskladnější.

Do terénu jsem při fotografování přírody býval zvyklý brát 80 cm odrazku a difuzor. Dobrý kompromis mezi už použitelnou velikostí pracovní a ještě rozumnou velikostí transportní. Plus jednu maličkou odrazku 30 cm, která má sbalená velikost zhruba pivního podtácku.
Schválně píši “býval”. Protože od doby, kdy jsem pořídil nesrovnatelně skladnější řešení, zůstávají velká odrazka i difuzor doma. A na fotobatoh přibylo pouzdro s HaloCompactem.

     

HaloCompact od britské značky Lastolite

(která nyní také patří do skupiny Manfrotto). Rám s inovativní technologií RapidExoframe využívá podobný princip jako skládací pruty v konstrukci turistických stanů. Dílky duralových trubiček, které do sebe konci navzájem zapadají. A vnitřkem trubiček protažené gumové lanko aby se díly neztrácely. To celé na začátku i konci zakončené tvarovanými plastovými díly, které za prvé slouží jako zámeček ke spojení do kruhu, za druhé po spojení jako pohodlné držadlo a za třetí je v nich integrovaný závit 1/4’ pro uchycení celé konstrukce na stativ. Takže k uchycení není potřeba žádné další rameno, nutné u klasických odrazek.

Odrazka a difuzor LastoliteNa spojený kruh napnete potah. Jednoduše jej nacvakáte za háčky všité v jeho obvodu. Napoprvé to u nového potahu chvilku trvá, je potřeba přijít na ten správný grif a trošku trpí i prsty. Po pár rozkládáních už víte jak na to, prsty si zvykly, háčky se “ochodily” a všechno zvládnete rychle a hladce.

A jaký potah? To je zcela zásadní výhoda HaloCompactu, můžete si totiž vybrat.
Bílý/stříbrný; stříbrno/zlatý; bílý difúzní nebo kombinaci Sunlite/Softsilver, což je mix různě zbarvených proužků. Takže k jednomu jedinému rámu můžete mít s sebou celou plejádu odrazek a také difuzor. Přičemž jednotlivý potah je jen kousek látky s háčky, neváží téměř nic a složí se do maličké kapsičky.

Velikost rozložená versus transportní.

Tady HaloCompact vítězí o tři koňské délky. Osmdesáticentimetrový kruh sbalíte do obalu velikosti malého kabelkového deštníku. Konkrétně o rozměrech obalu 6,5 x 27 x 6,5 cm. Dovnitř se, krom rámu, vejde i potah. Který navíc nemusíte nikterak pečlivě skládat a jednoduše jej do obalu nějak vecpete. A to vše i s obalem váží pouhých 335 g.

Odrazka a difuzor LastoliteOdrazka a difuzor Lastolite - Práce s 30 cm odrazkou 1228 a s difuzorem HaloCompact, oboje značka Lastolite.

Nevýhody? Snad jen jediná, pohled na cenovku. Tohle je prostě jiná a vyšší liga než levné výrobky z Číny (mimochodem, značka Lastolite vyrábí ve Spojeném království a britská preciznost je poznat) a kvalita něco stojí. Osobně s tím nemám problém, vyšší cena se rozpustí v extra dlouhé životnosti a ve finále ještě ušetřím. První Lastolite odrazku jsem pořídil někdy v roce 2012, přežila toho v terénu doopravdy hodně a dodnes je v naprostém pořádku a slouží na kurzech.

Verdikt? Pokud to s fotografováním venku v přirozeném světle myslíte vážně, odrazku prostě potřebujete. A když vsadíte na tradici a kvalitu a zvolíte Lastolite HaloCompact, ušetříte prostor i váhu a zároveň získáte skvělého pomocníka, který bude vždycky při ruce. Na mém fotobatohu už má místo trvale.

Shrnutí?

Pokud to s fotografováním venku v přirozeném světle myslíte vážně, odrazku prostě potřebujete. A když vsadíte na tradici a kvalitu a zvolíte Lastolite HaloCompact, ušetříte prostor i váhu a zároveň získáte skvělého pomocníka, který bude vždycky při ruce. Na mém fotobatohu už má místo trvale.

Podrobné informace o systému HaloCompact nmajdete na stránkách společnosti Stedis, českého zastoupení Manfrotto, pod které patří i značka Lastolite:
https://stedis.cz/halocompact/

Jiří Skořepa

Fotografování zimujících netopýrů - Český krasFotografování zimujících netopýrů - Český kras - Fotografování netopýrů na zimovišti ve štole s pomocí stativu, fotoblesku a difuzoru Lastolite HaloCompact.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
62081218
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace