Proč NEleštit staré hliníkové objektivy

Vyleštěný objektiv po půl roce...     Valná část starých objektivů s hliníkovým pláštěm mívá povrch více či méně zašedlý od oxidů hliníku, které se působením vlivů vnějšího prostředí postupně tvoří. Na oko to nemusí vypadat zrovna hezky ale osobně, mohu-li si vybrat, dávám přednost těmto šedivkám před parádně nablýskanými sklíčky.

Proč?

     Kdo se jen trochu zajímá o proces koroze hliníku, ví, že zašedlá vrstva na povrchu chrání neporušenou vrstvu kovu pod ní před další korozí. Obvykle navíc z výroby býval povrch hliníku eloxovaný a tedy i odolnější.
     Přeleštěním se odstraní povrchová zoxidovaná vrstva, obnaží se povrch neporušeného kovu a proces koroze začne znovu. Navíc se zeslabila či odstranila eloxovaná vrstvička čili o to snáz koroduje měkčí neupravený hliník pod ní.
Takže odstranění zkorodované vrstvičky hliníku je kontraproduktivní.

     A použít ještě nějaký chemický leštící přípravek osobně pokládám za hazard protože nikdo neví jaké potenciálně škodlivé procesy mohou další složky v něm obsažené v dlouhodobém horizontu způsobit.

     Zkrátka naleštěné objektivy se jen lépe prodávají... Staří čechové měli úsloví "Navrch huj, vespod fuj..." Pro mne samotného je perfektně nablýskaný objektiv varovným signálem "Pozor!" - asi stejně jako krásně čerstvě přelakovaná karosérie u prodávaného staršího vozu.

     Více o eloxování a korozi hliníku na Wikipedii: Eloxování
Za upozornění na výborný odkaz a také za fotografie názorně ilustrující problém děkuji Davidovi Modřanskému.

Drobná poznámka na závěr: Stejný princip bohužel neplatí u železných kovů, tam koroze i pod povrchovou vrstvou rzi postupuje stále do hloubky a je třeba stav vhodným ošetřením řešit.

Vyleštěný objektiv po půl roce...Vyleštěný objektiv po půl roce... - Za poskytnutí názorného fota děkuji Davidovi Modřanskému: Objektiv, jehož povrch byl "ošetřen" do vysokého lesku v němž jsem ho koupil. Cca po půl roce se povrch objektivu změnil na toto. Mezi ostřícím kroužkem a stupnicí rozsahu clon je vidět úzký proužek zbytku eloxové úpravy, která "ošetřena" nebyla.

Neleštěný objektiv se zachovalým elioxovaným povrchemNeleštěný objektiv se zachovalým elioxovaným povrchem - Za poskytnutí názorného fota děkuji Davidovi Modřanskému: Pro srovnání detail jiného skla, který nikdy leštěním "ošetřen" nebyl.

     

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
141814515
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
David
Informace o eloxování hliníku na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Eloxován%C3%AD
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace