Rady kterak úspěšně pořizovat a publikovat fotografie manuálními objektivy

Rady jsou vzájemně provázány a opravdu důrazně doporučuji dočíst až do konce textu!

1) Využijte standardy, vyhněte se experimentům….
     Chcete-li být úspěšným fotografem starými skly, vyvarujte se používání málo známých až exotických objektivů. Takový Lydith či Triotar nikomu moc neřeknou, o obskurnostech typu Rekolar nebo Domigor ani nemluvě.
Pentacon 50/1,8 či Helios 44 jsou prostě zlatý standard, používá je ohromná komunita fotografů, všichni je znají, takže nemusíte nikomu vysvětlovat, čím jste fotili a můžete své fotky směle s ostatními porovnávat…

2) Volte vhodný popis použitého objektivu….
     Technických parametrů manuálních objektivů je všude plno. Vy ale zveřejňujete SVÉ fotky …. zasněné, poetické, s duší…. Odpusťte si strohý název objektivu a přizpůsobte informaci vyznění obsahu.
Jak na to? Poradím vám tajný a spolehlivý trik:
Každý (nejen) starý objektiv má bokeh. Využijte toho, bokeh je úžasně atraktivní pojem. A když máte pořízenu naprosto monstrózní fotku, spojte v popisu obé. Věta: Fotografováno objektivem třídy „Bokehmonster“ zní daleko lépe než suše stručné „Domiplan 2,8/50, f 4.

3) Vyvarujte se přesycení informacemi….
     Velkou chybou nezkušených čerstvých majitelů starých objektivů je hledat na případné nejasnosti či otázky odpověď na internetu. Internet je dnes doslova přecpán podrobnými informacemi o všech možných i nemožných manuálních objektivech. Hledáním odpovědí se vystavujete riziku, že žádanou informaci naleznete, ale při jejím studiu vás napadne několik dalších otázek. Hledáním odpovědí na ně se dostanete k dalším a dalším otázkám a ve výsledku místo fotografování budete stále jen hledat nové odpovědi na další a další nové otázky.
     Jak se tomuto riziku vyhnout? Místo hledání odpovědí se na vše ptejte zkušenějších na sociálních sítích či diskuzních fórech. Informace téměř vždy obdržíte jasné a kompaktní. Obvykle totiž nejste první, kdo se na danou banalitu ptá. A jistě se nikdo nebude snažit po padesáté na totéž odpovídat psaním románu ala „Vojna a mír“ čili odpověď, kterou obdržíte, bude příjemně stručná.

4) Experimentujte s objektivy….a nedržte se při zemi….
     Na internetu například najdete mnohé působivé snímky s „tunelovým“ efektem vytvořené osvědčeným objektivem Helios 44-2. Na zajímavosti jim dodává malá úprava – otočená předposlední čočka v zadní skupině optických členů. Jako šafránu je pak snímků, kde je ve stejném objektivu otočená přední čočka.
Využijte standard, ale buďte originální – otočte VŠECHNY čočky.

5) Střežte si clonu!
     Pozor u poloautomatických objektivů - clona vám může záhadně zmizet... Dobrá zpráva je že jev zřejmě souvisí s použitou redukcí, takže pokud vyzkoušíte redukce alespoň od deseti různých eBay prodejců, určitě některá z nich vyláká clonu zpět z úkrytu....

6) Vyzrajte na ostré nekonečno na Nikonu.....
     Těla Nikon zrcadlovek mají bohužel jinou registrovou vzdálenost (vzdálenost mezi snímačem/filmem a samotným bajonetem) nežli u M42 aparátů, proto s většinou objektivů neumožňují zaostřit na nekonečno.
     Nekonečno je tedy třeba vypodložit aby se posunulo o kus blíž k fotoaparátu.... O kolik, to je třeba odzkoušet individuálně pro různé objektivy, neexistuje jediná všeobecně platná hodnota….

7) Publikujte své fotky na sociálních sítích…ale….
     V ideálním případě si vytvořte vlastní fan klub či alespoň spřátelenou skupinu, ve které si budete pozitivně hodnotit svá díla navzájem. Ideálně uzavřenou – nikdy nevíte, kdo by se do ní mohl vloudit.
A POZOR! Stačí jediný kverulant, který k vaší fotce nenapíše stoprocentně pozitivní komentář a semínko pochybností u vašich fanoušků je zaseto. Jste-li adminem, je nejjednodušší rýpala vyloučit. Nejde-li to, pak alespoň zlehčit dopad důsledků jeho šťourání.
Pár osvědčených vzorů:
- nekritizuj a předveď tvoje fotky
- ukaž jak bys to za tak obtížných podmínek vyfotil ty
- nenavážejte se do mne a netykejte mi, krávy jsme spolu nepásli

8) Nestyďte se být profesionály….
     S finanční dostupností digitálních zrcadlovek přestává být fotografování výsadou vyvolených a profesionálními výsledky se může pochlubit i talentovaný samouk. Podělte se se světem o vaše výtvory, publikujte je pod svým jménem, ale proč se z falešné skromnosti pasovat do role naprostého amatéra. Uznávaní fotografové mají často za svým jménem přívlastek Photographer (fotograf) – pořiďte si ho také, nic to nestojí.
Případně ještě méně časté a výrazně originálnější Photography….

9) A ochraňte si výsledky svého tvůrčího snažení…
     S profesionálními výsledky porostou samozřejmě i snahy nepoctivců přiživit se na vašem umění a bez placení přijít k plodům vaší práce. Jako obranu, zajména při publikování na internetu, doporučuji minimálně ochranný vodoznak s vaším jménem a nezbytným Photographer či Photography. Aby byl skutečně účinný, je třeba jej umístit do středu a na co největší ploše fotografie, protože vodoznak někde při okraji nepoctivci snadno oříznou. Ideální ochranou je vodoznak zabírající alespoň 99,9% plochy snímku, ten zloděj odstraní opravdu jen velmi těžko.

10) Pokud jste dočetli až sem, děkuji vám za pozornost a trpělivost. A vyvarujete – li se praktikování výše uvedených rad, budete jistě skvělými a úspěšnými starosklíčkáři....

Dobré světlo :-)

     
Věnováno nesmrtelné památce modrého kuřete, uměleckého počinu, který zásadně proměnil celou facebookovou komunitu „starosklíčkářů“.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
319336
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
MiruMiru
Krásně napsáno :)
Eva
Díky za Vaše poučné a krásné stránky, objevila jsem kouzlo starého sklíčka a hodlám v tom pokračovat :-)
Libor
Taky jsem se nejprve zhrozil :-)
Bohužel modré kuře pamatuji, tak vím, o čem je řeč. Dobré světlo všem. (y)
BanDita
Vtipné, a mimochodem díky za předchozí články :cool:
Michal
Tak nenápadne sarkastický článok, že mi to došlo až tesne pred koncom a bol som hrozne naštvaný, kto píše také somariny :D well done!
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace