Recenze fotobatohu Lowepro Pro Trekker 450, část I - první dojmy

Pro Trekker 450 AW - vnitřní prostor     Mám slabost pro velké fotobatohy. I početná fotovýbava je v nich přehledně uložená a není třeba moc rozhodovat, zda se ještě to či ono sklíčko vejde...

     Po třetí generaci jednokomorového Pro Trekker 450 AW od Lowepro, jsem pošilhával dlouho, sliníce jak Pavlovovi psi. Odrazovaly jen peníze. Osmitisícovky v Himálájích jsou krásné, osmitisícovka (téměř) na cenovce nikoliv.
Tužby se mi nečekaně vyplnily zásluhou výprodejové akce v nejmenovaném retězci. Čímž zelenému mimozemšťanovi Alza děkuji.
Po bleskově zadané objednávce (dostupné kusy mizely rychleji než vykrmení psi v asijské čtvrti) a e-mailovém potvrzení už druhý den držím batoh v ruce.

A s vámi se podělím o první dojmy.
Nejsilnější jsou dva: Obrovský prostor a perfektní záda.

Prostor

Pro Trekker 450 AW - batoh v plné polní     Batoh je uvnitř velký jak autobus. Hloubka je těžko představitelných 19 centimetrů. (Pro porovnání: Obvyklá vnitřní hloubka fotobatohů je kolem 10-15 cm.)
Což znamená, že valnou část středně dlouhých objektivů nemusíte pokládat naležato, ale jednoduše je nastrkáte do chlívečků tvořených polstrovanými přihrádkami. Přehledně a bez rizika poškození.

Perfektní záda

Všechny předchozí velké fotobatohy Lowepro, co jsem kdy měl (Compu Trekker Plus AW, Flipside, Nature Trekker AW II...), byly poněkud "krabicózní".
Tedy tvar bedýnky se zaoblenou jednou kratší stranou a víceméně plochým dnem a víkem. Ploché dno, dosedá na záda, bývá různě vypolstrované tvarovanými polštářky, doplněné bederním pásem... Ale pořád je rovné zatímco fotografova záda jsou od přírody prohnutá.

Pro Trekker 450 AW - batoh po prvním vybalení z boku     Nuže, Pro Trekker 450 AW má opravdu anatomicky vyřešená záda. Samotná komora pro fototechniku je prohnutá, má větší hloubku v horní části, nejmenší uprostřed a úplně nejhlubší je ve spodní části. Na záda sedne jako bída na chudáka.
Tleskám a chválím!

Nosné popruhy

     Jsou správně široké, dobře vypolstrované a tuhé tak akorát. Délku lze jednoduše nastavovat "za pochodu".
Spojené hrudním páskem, jehož polohu i délku lze nastavovat. V případě Pro Runner, Pro Taktic a podobných batohů končí hrudní pásek přezkami, pojíždějícími po strunou zesíleném okraji. Časem nedrží na místě a páska se samovolně stěhuje.
Pro Trekker 450 AW - záda a nosný systém     Pro Trekker 450 se vrací ke starému dobrému uchycení do přezek navlečených na popruhu. Jsem za to rád. Samotná spona je nové konstrukce, uvidíme, jak se osvědčí.

Bederní pás

Skvěle vypolstrovaný, odnímatelný, doplněný na pravé straně menší všitou kapsičkou na drobnosti. Druhá strana nabízí všitý popruh s možnosti uchycení Lowepro S&F pouzder.

     

Další vychytávky

Pro Trekker 450 AW - prostor pro notebook     Vrchní část batohu tvoří odnímatelné víko.

     Uchycené v rozích na čtyřech páskách s nastavitelnou délkou. Spodní část je polstrovaná a překrytá černou síťovinou. Po odepnutí se ještě ukáže v tunýlku schovaný bederní pás s popruhem zapínaným přezkou. Víko tak může posloužit jako samostatná ledvinka.

Vnitřní přepážky

     jsou tradičně připevňované suchým zipem s háčky. Lze je uchytit na libovolné místo dna i boků. Svislé oddělovací přepážky jsou z masivnějšího materiálu, krátké dělící přepážky mnohem tenčí avšak dostatečně tuhé.
     Drobnou výhradu mám k šířkám: Oba boční oddíly jsou celkem úzké, střední mezi nimi výrazně širší. Což se může hodit pro vložení velkého a širokého teleobjektivu typu 300/ 2,8. Pokud ho máte... Menší fotoaparát bude mít tendenci středním oddílem propadat celý.
Pro celkem drobnou Sony A7 jsem to vyřešil zarážkou - trojskládačkou silně vypolstrovaných polštářků, "vypůjčených" z jiného fotobatohu.

     Na vnitřní straně víka jsou tři průhledné ploché kapsy na zip a trojice malých kapsiček na paměťové karty.
Tradiční, volně vložené Lowepro látkové pouzdro, se zapínáním na zip a průhlednou přední stěnou, je tentokrát celé v šedobílé barvě. Uvnitř se nachází ještě samostatný sáček ze síťoviny, jeho určení jsem nepochopil.

Batoh zvenčí

     je poměrně strohý. Starší Nature Trekker AW II či Compu Trekker byly všude možně obšité popruhy k navěšení dalších pouzder. Hezké a rozšiřuje to kapacitu, ale zkuste takhle, ověšení jak vánoční stromeček, projít třeba úzkou uličkou vagónu ČD.

Pro Trekker 450 sází na kompaktnost a mně se to zamlouvá.

Pro Trekker 450 AW - batoh po prvním vybalení     Dvě veliké boční kapsy jsou napevno všité, uzavírané zipem a s možností stažení kompresními řemínky.
Jedna je uzpůsobena na hydrapack - má průchodku pro hadici a naspod kapsy dírku pro odtok případně vylité vody. Ale místo hydrapacku se vejde třeba klasická 1,5 l PET láhev minerálky nebo litrová termoska.
Druhá kapsa je uvnitř rozčleněná na několik menších kapsiček. Pro notes (až velikosti A5), mobil, peněženku atd.
Obě kapsy jsou zvenčí ještě obšité elastickou síťovinou, která nabízí další úložný prostor. Umím si představit využití třeba pro mokré tričko či ručník... Otázkou je, jak síťovina, takhle vystrčená na obvod, ustojí průchod křovím či třeba setkání s kuličkami lopuchu. Uvidíme.

Na vnější straně zadního víka je veliká plochá a napevno všitá kapsa z bytelného materiálu. Nese smyčky pro uchycení stativu a zároveň chrání neoprénovou vložku pro notebook (až 15“), uloženou uvnitř. Osobně místo toho plánuji prostor kapsy využít pro složenou odraznou desku a Ipad.

Připevnění stativu

se vrací k osvědčené koncepci svislého uložení uprostřed zadní stěny. Konce nožiček do látkové kapsičky (při nepoužívání lze ukrýt pod zip), stativ připevnit dvěma stavitelnými popruhy, uchycenými na zadním víku.

Pláštěnka

je ukrytá ve zvláštní vnější kapse naspodu batohu. Z tenké, světlé, lehké, bílošedé technické tkaniny obšité pružným gumovým lemem po obvodu.

Shrnutí:

Pokud chcete opravdu dobrý jednokomorový fotobatoh pro výpravy s větší výbavou a nevadí vám vyšší váha a vyšší cena, je Pro Trekker 450 AW pro vás dobrá volba.

Výhody:

  • Obrovský prostor - přehledné uložení fotovýbavy
  • Skvělý nosný systém - vaše záda si lebedí
  • Dobré polstrování komory pro fototechniku - netřeba se bát poškození při transportu
  • Kompaktní provedení zvenčí - za nic zbytečně nechytáte

Nevýhody:

  • Váha 4,1 kg - pronese se, je třeba s ní počítat i při cestách letadlem
  • Víceméně pevně daná šířka svislých oddílů - složitější uzpůsobení pro menší fotoaparát

Ke zkušenostem z praktického používání se ještě vrátím po nějaké době v další recenzi.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
511225
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace