Vrškámen u Petrovic, Příbramsko

Vrškámen u Petrovic, Příbramsko

PP Vrškámen u Petrovic. Údajně Vrškámen představuje největší viklan ve Středočeském kraji. Viklanem se rozumí balvan, který volně spočívá na podloží, takže se jím dá pohybovat. V případě Vrškamene by bylo třeba vyvinout značnou sílu, protože dosedá na podloží velikou plochou.
Bývá nazýván též Čertův kámen.
Podle pověsti totiž svrhl Vrškámen čert, když stavěl tvrz Jakubu Krčínovi v nedalekých Obděnicích. Krčín se s čertem vsadil o duši, že čert nestihne postavit do prvního ranního kohoutího zakokrhání tvrz. Prohnaný rybníkář si ovšem vycvičil kohouta aby zakokrhal těsně předsvítáním. Rozzlobený čert pak ze vzteku zahodil poslední kámen, který k dokončované tvrzi právě nesl na zádech. Dodnes jsou na kameni patrné údajné stopy po řetězu, kterým měl čert břemeno připoutané ke hřbetu.

Snímek pořízený starým manuálním makroobjektivem Westromat 35/2,8 (Isco-Göttingen), nasazeným na Nikonu D7100. V poli V od městečka Petrovice, okres Příbram.
Snímek pořízen 25.10.2014

Použitá fototechnika: Nikon D7100 / Westromat 2,8/ 35 (ISCO Göttingen) / Digi ISO 100

ID fotografie: #911

Zobrazeno: 4849 ×

Váš komentář k fotografii

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
18514102
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Pod touto fotografií se nenacházejí žádné záznamy.
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies ), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná matketingová či analytická cookies.