Pinus sylvestris, borovice lesní „Chudobínská borovice“ - Žďársko, Vysočina

Pinus sylvestris, borovice lesní „Chudobínská borovice“ - Žďársko, Vysočina

Nádherný solitérní strom, vyrůstající na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady, je přezdívaný též „Strážkyně zatopeného údolí“. 
Borovice lesní (Pinus sylvestris), stará asi 350 let a s obvodem kmene 177 cm, nese jméno po zaniklé obci Chudobín, která zmizela pod hladinou vodní nádrže Vír. Původně rostla na skalnatém ostrohu nad vsí. V roce 1956 byla obec vystěhována a zatopena. Podle pověsti, tradované mezi někdejšími obyvateli Chudobína, hraje u borovice za noci čert na housle. 
Dnes Chudobínská borovice roste na skalnatém ostrohu, vybíhajícím z levého břehu Vírské údolní nádrže. Podle momentální výška hladiny Svratky v přehradě ční někdy víc nad hladinou, jindy, při vyšší vodě, stojí jen na malém ostrůvku.
V roce 2019 zvítězila borovice v celostátní anketě Strom roku nadace Partnerství a v roce 2020 získala první místo v anketě Evropský strom roku.


Použitá fototechnika: Sony Alpha A7 (ILCE-7) / Sony FE 100-400mm f/4,5-5,6 GM OSS / ND 2000x VFFOTO

Exif: Čas: 30 s, Clona: 11.0, ISO: 100, Fotoaparát: ILCE-7, Ohnisko: 382 mm

ID fotografie: #1242

Zobrazeno: 1176 ×

                                                 Váš komentář k fotografii

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
6221571
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Pod touto fotografií se nenacházejí žádné záznamy.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace