ATOLL

ATOLL - stativová objímka pro tělo fotoaparátuVynálezy z Asie, které proměnily svět?  Papír, porcelán, káva z Phin filtru
…a ATOLL

Proč ATOLL? ATOLL je dokonalá stativová objímka těla fotoaparátu

A velmi originální způsob uchycení fotoaparátu na stativ. Asi nejlépe jej lze připodobnit k objímce objektivů se stativovou patkou. Která je, místo na objektivu, upevněná na těle fotoaparátu tak, aby seděla kolem otvoru bajonetu pro připojení objektivu.

ATOLL je nejvšestrannější natočení fotoaparátu na stativu

Jde o nejlepší ze všech mně známých způsobů, jak uchytit fotoaparát na stativ v takřka libovolném úhlu. A zároveň nejrychlejší, nejpohotovější a nejbezpečnější způsob změny polohy při snímání z šířky na výšku či naopak.

ATOLL se mi prostě líbí od prvního momentu.
ATOLL se mi i na druhý, třetí a další momenty líbí natolik, že jsem se domluvil s výrobcem, společností CORNER DESIGN CO, LTD., Taiwan na spolupráci a stal se oficiálním ambasadorem ATOLL v České republice.
Jak se říká, „každá liška chválí svůj ohon“ takže očekávatelně budu chválit ATOLL. Za mne osobně dodávám, že však jen málokterá liška se k témuž otevřeně doznává. Sám se za podporu tak šikovné a originální pomůcky, jakou ATOLL je, rozhodně nestydím a ke spolupráci s výrobcem se veřejně hlásím.

Chcete se o ATOLL dozvědět mnohem víc?
Stáhněte si zdarma Fototahák č. 26: ATOLL - otočná stativová patka pro fotoaparát.

 

ATOLL portrét-krajinaPojďme si hned na úvod vyjasnit pojmy:

ATOLL je oficiální název samotného výrobku.

Silence Corner je obchodní značkou.

CORNER DESIGN CO., LTD je výrobce z Taiwanu, vlastník značky Silence Corner.
Web: https://silencecorner.net/

Pro koho se hodí ATOLL?

Výrobce jej doporučuje zejména pro krajinářské fotografy a pro rychlou změnu formátu snímání z výšky na šířku a naopak. Za mne dodávám, že užití je daleko širší.
• Krajinářský fotograf - samozřejmě a bez diskuze.
• Fotograf makra, detailů či snímků zblízka ocení v terénu výhody uchycení fotoaparátu na stativu v nejneuvěřitelnějších pozicích. Což se mi, jako fotokytičkáři, obzvláště líbí.
• Pro produktové či food fotografy platí totéž, jak v terénu, tak ve studiu.
• Pro fotografování ze stativu metodou ICM (ICM – Intentional Camera Movement; snímání scény s úmyslným pohybem fotoaparátu) ATOLL usnadní hladkou rotaci do kruhu, kolem středu.

Atoll v -15 °CVýhody ATOLL 

• změna polohy na výšku/šířku ve vteřince
• míříte stále na vybraný motiv - střed otáčení je obvykle v optické ose objektivu
• otočení u většiny aparátů lze libovolně nastavit v rozsahu přibližně 0° až 180° 
• tři kliknutím zvýrazněné polohy natočení v 0°, 90° a 180°
• fotoaparát máte během otáčení bezpečně upevněný na stativu
• poloha těžiště fotoaparátu se nemění
• při výměně objektivu nemusíte ATOLL z fotoaparátu sundávat
• destička ATOLL na těle fotoaparátu je kompatibilní s Peak Design Camera Clip V3 držákem
• máte volný přístup ke zdířkám pro kabely na boku fotoaparátu
• při fotografování nízko nad zemí, s otočeným středovým sloupkem stativu, nemáte fotoaparát otočený vzhůru nohama
• S ATOLL můžete vyklopit do boku a pohodlně otáčet zadní displej. U mnoha fotoaparátů (například Olympus OM-D E-M5 Mark II) je pant zadního displeje umístěný při levé straně (bráno při pohledu odzadu) a přetáčí se směrem doleva. U L-destičky je svislé rameno právě na levé straně fotoaparátu a nedovolí displej úplně vytočit. Tahle nedomyšlenost Oly OM-D E-M5 Mark II mne donutila svislé rameno L-destičky úplně odmontovat a používat jen spodní část. Tedy do momentu, než jsem ji nahradil ATOLL.

 

ATOLL versus L-destička

L-destička („L-plate“) je speciální typ rychloupínací destičky, která umožňuje uchytit fotoaparát ve dvou různých, navzájem o 90 stupnů pootočených polohách. Lidštěji řečeno to jde buďto zespodu nebo z boku.

ATOLL - portrét-krajinaV čem jsou výhody ATOLL v porovnání s L-destičkou

• Nesrovnatelně rychlejší a pohodlnější prohození mezi záběry „na výšku“/„na šířku“. U ATOLL. stačí povolit drážkovaný aretační šroub, fotoaparát v prstenci ATOLL objímky pootočit a šroub utáhnout. U L-destičky je třeba povolit aretaci, sundat fotoaparát ze stativu, otočit, nasadit druhou částí L-destičky a zaaretovat.
• ATOLL je bezpečnější. Při otočení fotoaparát stále zůstává upevněný na stativu. S L-destičkou je třeba fotoaparát ze stativu sundat a poté znovu nasadit.
• ATOLL je všestrannější. L-destička nabízí upevnění jen ve dvou navzájem kolmých polohách. S ATOLL natočíte fotoaparát prakticky libovolně.
• ATOLL vám umožní volný přístup ke konektorům pro kabely. Které jsou u většiny fotoaparátů umístěné na levé boční straně fotoaparátu (bráno při pohledu odzadu) a překryté krytkou či dvířky. U L-destičky je svislé rameno právě na levé straně fotoaparátu a komplikuje přístup ke konektorům. Případně ji musíte nastavit tak, aby mezi svislým ramenem destičky a tělem fotoaparátu byla dostatečná mezera. Což zase citelně zvětší šířku fotoaparátu.

V čem jsou nevýhody ATOLL v porovnání s L-destičkou

• Bytelná kovová L-destička dokáže velmi slušně ochránit spodek i bok fotoaparátu, například při nechtěném pádu. ATOLL nikoli. Na druhou stranu, fotoaparát s L-destičkou musíte pro změnu výška/šířka pokaždé vyndavat z uchycení na stativu. ATOLL nesundáváte, jen povolíte aretační šroub a fotoaparát přetočíte v objímce, přičemž patka je stále na stativu. Čili riziko pádu je minimální.
• Prstenec ATOLL objímky může u některých fotoaparátů zaclonit čidlo pro infra dálkové ovládání, pakliže je umístěné v blízkosti bajonetu pro objektiv.
• U fotoaparátů, které mají blízko u bajonetu tlačítko pro uvolnění objektivu při výměně, je třeba ponechat mezi tělem a prstencem ATOLL objímky dostatečnou mezerku. Tak abyste se k tlačítku dostali prsty a mohli jej stisknout.

Cenové srovnání ATOLL versus L-destička

ATOLL vyjde, při individuální objednávce u výrobce a se započtením dopravy a celních poplatků, zhruba kolem tří tisícovek.
Ty úplně nejlevnější L-destičky od noname výrobců stojí zhruba pětistovku, lepší něco přes tisícovku.
Špičkové značkové L-destičky (např. od Really Right Stuff) stojí několik tisícovek, což je srovnatelné s ATOLL.

ATOLL portrét-krajinaKompatibilita

ATOLL je velice univerzální pomůcka. Přesto i o něm platí totéž, co říká staré přísloví o lidech, „není na světě člověk ten aby se zavděcil lidem všem“. Pro některé modely fotoaparátů se, z různých příčin, nedoporučuje a nehodí.
ATOLL se stále vyvíjí. A je docela dobře možné, že některá omezení platná v době, kdy píši tento text (prosinec 2022) se do budoucna podaří vyřešit.

Nejnovější informace najdete (anglicky) na www stránkách výrobce
https://silencecorner.net/pages/atoll-compatible-camera-list

nebo v mém (neoficiálním a nezaručeném českém překladu)
https://www.skorepa-photo.com/prilohy/atoll/000-atoll-compatibility-list-221207-cz.pdf

 

Atoll v -15 °CObecně ATOLL NENÍ vhodný pro:

• tilt-shift objektivy
• objektivy s vnějším průměrem pláště u báze větším, než je průměr ATOLL objímky
• velké profesionální fotoaparáty „vlajkové lodě“ jako Canon 1DX/Canon R3/Nikon D4/Nikon Z9…
• fotoaparáty s bateriovým gripem nebo kamerovou klecí
• středoformátové fotoaparáty typu Fujifilm GFX100S

Verze ATOLL

Atoll se aktuálně (12/2022) vyrábí ve třech verzích:
ATOLL S, vnitřní průměr objímky 63,5 mm
ATOLL C, vnitřní průměr objímky 75 mm, kratší destička „Standard Plate“ pod tělo
ATOLL D, vnitřní průměr objímky 75 mm, prodloužená destička „Extended Plate“ pro tělo fotoaparátu s větší hloubkou
Samostatným příslušenstvím je Heightening Plate, destička, která u velmi nízkých a kompaktních fotoaparátů podloží tělo a tím zajistí dostatečnou výšku aby bylo možné seřídit střed ATOLL prstence na střed objektivu.
Pro výběr nejvhodnější verze pro váš fotoaparát se podívejte na:
https://silencecorner.net/pages/atoll-compatible-camera-list

Barevné provedení:
* Šedá (nebo jinak šedostříbrná či titanová) původní varianta ATOLL, vyráběná a prodávaná od října 2022. Má stříbřitě šedou povrchovou úpravu a patka na nožce pro uchycení na stativ je obdélníkového tvaru, s delší osou rovnoběžnou s objektivem.
* Černá varianta je v prodeji od února 2023. Povrch matně černý, se stříbrným lemem kolem prstence. Nožka pro uchycení na stativ je o maličko delší a zakončená čtvercovou patkou. Je to výhodné pokud používáte makrosáňky či nodální destičku, do jejichž uchycení patku potřebujete upnout „bokem“.
Prstenec kolem objektivu je u černé i stříbrné varianty rozměry a funkcí shodný.

Které variantě dát přednost?
Té, která se vám víc líbí. (Mně osobně se líbí obě). Nepatrně praktičtější mi přijde čtvercová patka pro stativ u černé verze. U stříbrné, když chcete upnout fotoaparát „bokem“, potřebujete ještě čtvercovou Arca Swiss destičku, kterou našroubujete pod obdélníkovou patku.

Montáž a seřízení ATOLL – doporučený postup:

Sejměte z aparátu objektiv a otvor po něm zakryjte krytkou těla.

ATOLL uchyťte na fotoaparát šroubem do závitu pro stativ. Přitáhněte přiloženým inbus klíčem, ale šroub nedotahujte úplně.

Povolte prsty velký drážkovaný aretační šroub na objímce a část s patkou pootočte o čtvrt kruhu. Tím si odkryjete přístup ke dvěma šroubkům pro seřízení výšky mezi destičkou a prstencem objímky. Šroubky povolte inbus klíčem.

Srovnejte prstenec ATOLL objímky kolem bajonetu fotoaparátu tak, aby její střed odpovídal středu bajonetu.

Dotáhněte šroubky pro seřízení výšky - dostatečně, ale s citem.

Nastavte si vzdálenost mezi ATOLL prstencem a tělem fotoaparátu. Co nejmenší, ale… Pokud váš fotoaparát má u bajonetu tlačítko pro uvolnění objektivu při výměně či funkční tlačítka, nechte mezi tělem a prstencem ATOLL objímky dostatečnou mezerku. Tak abyste se k tlačítkům dostali prsty a mohli je stisknout.

Dotáhněte inbus klíčem šroub ve stativovém závitu - s citem.
Hotovo, ATOLL se stal součástí vašeho fotoaparátu.

Montáž a seřízení ATOLL s destičkou Heightening Plate

Dodatečná destička Heightening Plate slouží k vypodložení malých kompaktních těl fotoaparátů. Tak, aby bylo možné seřídit střed prstencové objímky ATOLL na střed bajonetu těla.

Z ATOLL vyšroubujte šroub 1/4"-20UNC. Místo něho našroubujte prodloužený 1/4" šroub, dodávaný spolu s destičkou Heightening Plate.

Destičku Heightening Plate přiložte shora na ATOLL a prošroubujte prodlouženým šroubem.
Dál v montáži postupujte podle předchozího návodu.

Kde a jak si ATOLL pořídit

Prozatím je možné ATOLL koupit jen na www stránkách výrobce, https://silencecorner.net/collections/atoll-series.
Nevyděste se horentních částek, které uvidíte, cena je sice v dolarech, ovšem taiwanských, přesněji v nových tchajwanských dolarech. 1 NTD je zhruba 0,75 Kč. Nebo jinak, 32 NTD je zhruba 1 USD.
V e-shopu nakoupíte standardním způsobem (zboží do košíku, údaje pro doručení, platba platební kartou). K ceně je ovšem třeba přičíst ještě náklady na zaslání, DPH, případně celní poplatky a nemalou částku za služby celního deklaranta (výši nebudu komentovat - raději).

Zasílací náklady vidíte rovnou při objednávce. Poplatky za clo, DPH a zastoupení v celním řízení nevidíte, velmi orientačně počítejte s částkou 600–800 Kč na jeden ATOLL. Celý proces od objednávky a zaplacení až po doručení k vám trvá obvykle zhruba 15 dnů.

Stojí ATOLL za to?

Investice okolo 3 000 Kč za ATOLL, dopravu, DPH a poplatky za proclení není částka ani závratně vysoká, ani úplně zanedbatelná. Získáte za ni precizně zhotovený, originálně vymyšlený a skvěle funkční výrobek s dlouhou životností, který je navíc pokaždé radost brát do ruky.
Hodnotím-li sám za sebe, byla předobjednávka ATOLL na Kickstarteru mou nejpřínosnější investicí do fotovýbavy v několika posledních letech.

Atoll v -15 °C

ATOLL S, Heightening Plate, Olympus OM-D E-M5 IIATOLL S, Heightening Plate, Olympus OM-D E-M5 II - Minimalistická fotosestava pro cestování skutečně nalehko a zároveň vhodná i pro dlouhé expozice. Díky ATOLL je sestava dobře vyvážená, lze pořizovat snímky jak na výšku, tak na šířku a fotoaparát zůstává stabilní. Ministativ JOBY je našroubovaný přímo do závitu patky ATOLL.
ATOLL S, Heightening Plate, Olympus OM-D E-M5 II, Olympus M.Zuiko Digital 14-150 mm F4-5,6, ministativ JOBY Micro Hybrid Tripod

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1999712
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Petr G.
Dobrý den Jirko,

mockrát děkuji. Objednám dle Vaší rady, ale zřejmě až po dovolené (3.-17.9.). Obávám se, že by to teď mohlo docestovat zrovna v termínu, kdy nebudu doma, tak abych nepropásl dobu pro vyzvednutí.
Petr
Petr G.
Dobrý den,

mám fotoaparát Canon EOS 90D. Vyčetl jsem, že kompatibilní je ATOLL D. Chtěl bych se zeptat, zda patka ATOLL je kompatibilní se základnou na stativu Arca-Swiss.
Děkuji.
Petr G.
Dobrý den Petře,
pro Canon Eos 90D je doporučený ATOLL D + Heightening Plate, viz https://silencecorner.net/pages/atoll-compatible-camera-list#compatiblelistSCD.
Spodní část patky je kompatibilní se standardním systémem uchycení Arca Swiss.
A, pokud nemáte zvláštní důvod chtít šedostříbrnou verzi, osobně bych vždy sáhl po novější černé. Patka má čtvercovou základnu (na rozdíl od obdélníkové první verze), podobně jako třeba destičky od Peak Design - což se může hodit třeba při použití v makrosáňkách.
hledat
×
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná marketingová či analytická cookies.