Fotografujeme rostliny a květiny – o fototechnice

Znáte tuhle anekdotu?

Moishe a Miriam byli pozváni k Johnsonovým, svým novým sousedům, na koktejl. Moishe, amatérský fotograf, byl velmi hrdý na svá díla a tak přinesl ukázat několik svých nejlepších snímků. Cathy Johnsonová, hostitelka, si prohlídla fotografie a okomentovala je:
"To jsou velmi dobré snímky, Moishe! Určitě máte dobrý fotoaparát."
Moishe to přešel, ale když odcházel domů, řekl:
"Bylo to opravdu skvělé jídlo, Cathy! Určitě máte velmi dobré hrnce."

     

Howgh!

Nebo ne?

Dobrá, tak tedy něco o vybavení fotografa rostlin.

Dobrá zpráva je, že pro skvělé jídlo nutně nepotřebujete vždycky ty nejlepší a nejnovější hrnce. Nevěříte?

Už je to pár let zpět, kdy mi v e-mailu přistála zpráva s dotazem na koupi jedné fotografie z mého webu. Včetně požadavku na velikost, 12 Mpix. Jenomže snímek, detail semínka stromu na sněhu, pocházel z roku, tuším, 2004 z kompaktu Olympus 5050. Byť ve své době úžasného a patřičně drahého fotoaparátu, přece jen s velikostí čipu 5.26 Mpix a maximálním rozlišením 2560 x 1920 pixelů.
Na zprávu jsem s omluvou odpověděl, že, vzhledem k použitému fotoaparátu, nemohu poptávce vyhovět. A přidal do přílohy na ukázku výřez části snímku v plném rozlišení.
K mému překvapení komunikace neskončila. Fotka se líbila, grafik prohlásil, že mu daná kvalita postačí. A ve výsledku stačila i na několik metrů široký billboard.

Rostliny můžete, zajímavě a v dobré kvalitě, fotografovat i velmi archaickou technikou. Jenom to s ní musíte o to víc umět. Znamená to věnovat daleko víc času učení a zkoušení. Pochopit a natrénovat hodně věcí. Přijít na to, jak technická omezení obejít.

Drahá moderní fototechnika sice také nefotí sama, ale má spoustu chytrých vychytávek, které její používání výrazně usnadňují. Místo stativu několik režimů stabilizace: Nabřinkáno z ruky a jde se dál! Nízký šum na vysoké ISO. Krátké a ještě kratší časy díky velmi světelným sklům.

Novější fotoaparáty mívají o trochu větší dynamický rozsah, o dost větší rozlišení a výrazně lepší a rychlejší autofokus. Autofokus, naštěstí, pro fotografování rostlin není rozhodující.

Rozlišení? Dobrá fotografie rostliny, vytištěná, řekněme,ve formátu 30x45 cm, bude vypadat výborně jak z 12 Mpix snímače, tak z 36 Mpix. A bez opravdu detailního pitvání těžko určíte z jakého aparátu pochází. Tedy pokud rovnou při fotografování komponujete tak, abyste využili celý snímek a ořez byl minimální.

Marketéři kterékoliv značky vás budou přesvědčovat, že jen s jejich nejnovějším fotoaparátem či objektivem poznáte (foto)ráj ještě zaživa na Zemi. Koneckonců, jsou za to placení.
Na vás je, zda svodům podlehnete. A pokud ano a otevřete peněženku, za další rok nejspíš s údivem zjistíte, že pozemský ráj skončil a zažijete jej už jedině s ještě novějším modelem.

A jakou fototechniku tedy pořídit?

Moje rada?
Kupte si tu nejlepší výbavu, jakou bez vážných následků unese vaše kapsa. Když není bezedná, spokojte se se starší nebo bazarovou. Prostě se budete o to víc učit a víc snažit. Tím, že vyšel nový model, přece stávající fototechnika nezačne fotit horší snímky než doteď.

Kdy a proč je čas doopravdy obměnit fototechniku?

Rozhodně ne jen proto, že je tu další novinka.
Čas pro výměnu nastává v momentě, kdy se svou dosavadní výbavou opakovaně (a pro jistotu zdůrazňuji „opakovaně“) narážíte na mez, za kterou vám vaše technika nedovolí jít ani kdybyste se rozkrájeli.

Což neznamená obecné a nekonkrétní „chci fotit hezké snímky jako profík“, případně ještě mnohem skromnější „chci sbírat výhradně první ceny ve fotosoutěžích“, nýbrž zcela konkrétní údaj: Potřebuji tělo schopné fotit bez výraznějšího šumu na ISO 6000, protože stále víc fotím sport v tmavé hale. Potřebuji aparát s vyšším dynamickým rozsahem, protože fotím motocross s rychlým pohybem a zároveň často na ostrém slunci - a vadí mi slité stíny. Potřebuji široké a světelné sklo, protože to stávající pro mé noční fotky Mléčné dráhy neumožní dostatečně krátký čas...

Nuže, tohle jsou jasné argumenty k přezbrojení.

Tedy jasné pro fotografa, u nefotícího partnera či partnerky s nimi nejspíš neuspějete. Pozor, fotící partner/ka je chápou, ale zároveň budou mít dobrý přehled o cenách a ví, že díra v rozpočtu bude nemalá. Tak přeji, ať převládne to pochopení ;-)
A stojí za to průběžně, koutečkem oka, sledovat i bazarovou inzerci. Když nespěcháte, můžete časem potkat ledacos.

A mezitím foťte a foťte s tím co už máte. Co nejvíc a nejlépe jak umíte.
Protože samotné dobré hrnce nutně nezaručí skvělé jídlo.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
794198
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
hledat
×
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies ), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná matketingová či analytická cookies.