Jak jsem potkal ducha – sklenobýl bezlistý (Epipogium aphyllum)

Nález sklenobýlu bezlistého (Epipogium aphyllum) v chorvatském Severním Velebitu.

Národní park Severní Velebit (vyhlášen roku 1999, chorvatsky Nacionalni park Sjeverni Velebit) se rozprostírá v severní části pohoří Velebit. Na severu jej ohraničuje sedlo Vratnik, z jihu řeka Zrmanja . Divoký a nepřístupný krasový terén Severního Velebitu zpřístupnila Premužićeva staza (Premužičova stezka), vybudovaná podle plánů lesního inženýra Ante Premužića v letech 1930-1933 z nasucho kladených balvanů, dlouhá 50 km a vedená ve výšce kolem 1600 m víceméně po vrstevnicích bez velkého stoupání a klesání.

Z úmorného vedra na pobřeží jsem, na přelomu třetího a čtvrtého srpnového týdne roku 2020, uprchl do hor Severního Velebitu. Poháněn nadějí, že v porostech smrků, jedlí a buků v okolí chaty Zavižan zastihnu ještě alespoň něco pozdních lesních orchidejí.

Zklamání ze zcela odkvetlých Epipactisů vystřídalo nadšení z nálezu kvetoucí „Ghost orchid“, sklenobýlu bezlistého (Epipogium aphyllum).

Pokud očekáváte líčení usilovného pátrání na nepřístupných svazích Velebitských roklin, okořeněného balancováním na hranách škrapových skal, zklamu vás.

Duch způsobně rostl v mělké terénní prohlubni s navátým bukovým listím čtvrt metru od hrany chodníku Premužičovy stezky, absolutně nejfrekventovanější pěší trasy celého Severního Velebitu.
 A během kvetení jej bez povšimnutí minulo přinejmenším několik desítek, ale spíše několik stovek turistů.
V nálezech E. aphyllum v Chorvatsku tedy přibývá 1 rostlina (2 výhony, 3+2 květy) poblíž Zavižanu, přímo u Premužićevy stezky (Premužićeva staza),0,25 m od okraje kamenného chodníku v navátém bukovém listí; datum nálezu: 21. 8. 2020.

I přes pečlivou obhlídku okolí zůstalo jen u této jediné rostliny.

Epipogium aphyllum, sklenobýl bezlistý – Severní Velebit, ChorvatskoEpipogium aphyllum, sklenobýl bezlistý – Severní Velebit, Chorvatsko - Krásný nález jedné z nejvzácnějších a nejtajemnějších evropských orchidejí od Premužičovy stezky v chorvatském pohoří Severní Velebit.
Sony A7R, Sony 90 mm f/2.8 Macro G OSS, 90 mm, ISO 100, f/7.1, 1/2 s
Snímek pořízen 21. 8. 2020

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
131011820
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
hledat
×
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná marketingová či analytická cookies.