Kompozice ve fotografii rostlin I

Papaver somniferum, mák setý – Petrovice, Vysočina„Maličkosti dělají dokonalost, ale dokonalost není maličkost.“ (Michelangelo Buonarroti [1475 - 1564] italský sochař, malíř, architekt a básník)

Docela dlouho jsem zvažoval napsání série článků o kompozici ve fotografování rostlin. Definitivně mne pošťouchl e-mail od jednoho z mých čtenářů: …Těm mým fotkám chybí „šťáva“. Jsou ostré, vyvážené ale nemají duši/příběh. Je to prostě jen fotka květiny. Ty Vaše dokáží mluvit a vyprávět.

Osobně jsem přesvědčený, že na to dostat duši do fotky stačí splnit tři plus jednu podmínku:
• technická kvalita
• kompozice
• světlo

Tyhle tři věci jdou naučit.

Čtvrtou a poslední k tomu je mít trochu štěstí.

Technickou kvalitu vypilujete s pomocí návodu k vašemu fotoaparátu a nějaké knihy nebo kursu základů fotografování. Světlo a práce s ním se nechá dílem vyčíst a dílem natrénovat.

O kompozici je tento seriál.

A štěstí…? Přinejhorším je třeba čekat a čekat až bude unavené a usedne i na …fotografa.

Kompozice

Už se ježíte při představě množství teoretických pouček, fotografování vzdálených jako Zemi kupy galaxií v souhvězdí Persea?
Nebojte se. Teorie o kompozici bude jen v nezbytné míře. A vždycky s praxí v těsném závěsu.

Kompozice. O čem je?

Slovo kompozice nebo komposice (z lat. compositio = složení, skladba) se užívá ve smyslu skladba, složenina, rozmístění, rozvržení, uspořádání. 1(Wikipedie)

Kompozice se neomezuje jen na fotografii či malířství, používá se například i v literatuře či hudbě.

Nás zajímá obrazová kompozice.

Kompozice nebo pravidla kompozice je souhrn pravidel a doporučení pro uspořádání prvků v uměleckém díle: v malbě, grafickém designu, fotografii, kinematografii a sochařství. Pravidla obsahují různá doporučení, jako například soustředit hlavní motiv na geometrický střed, nebo do některé z třetin nebo na zlatý řez. Dalším důležitým faktorem je vyvarování se zmatečných nebo rušivých prvků. 2(Wikipedie)

Některá místa, partie, křivky, linie či možnosti poskládání prvků v obraze jsou pro nás pocitově příjemnější a líbí se nám víc než jiná. Když tohle víte a umíte s prvky obrazu pracovat, získáte zajímavější a pro pro vás i diváky vděčné fotografie. Není to tak primitivní jako použít na tuctový nijaký cvak přiblblý instagramový filtr a sklízet „lajky“. Není to tak jednoduché jako dělat „umění“ tím, že vyfotíte polo či zcela svlečenou slečnu kdykoli, kdekoli, čímkoli a jakkoli.

Fotografická kompozice má prapůvod v malířství. Je otázkou, zda s kompozicí pracovali už třeba tvůrci výzdoby v Altamiře. Každopádně se jí věnoval o pár tisíciletí později například renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. Mnoho dnešních fotografů zná – bohužel a ke své škodě – jen pravidlo třetin anebo „středofku“.

Možností je samozřejmě mnohem víc. I ve fotografování rostlin.

Pokud teď čekáte velice dlouhý a velmi nudně podrobný rozbor všech možných kompozičních pravidel, pak vás nejspíš zklamu. Příroda bývá značně samorostlá a rostliny si jednoduše rostou jak chtějí, a jak je zrovna napadne. A do jejich okolí by se nemělo výrazněji zasahovat.

Hledat si dokonalý záběr tak, aby zrovna pasoval do formálně přesných pravidel? Teoreticky možné, v praxi se to moc nepoužívá. Já v terénu rostliny raději objevuji a fotím. Zároveň ovšem mám už něco nakoukáno a tak si záběr podvědomě rovnám podle svého. Jistě jen náhodou to obvykle vychází v souladu s kompozičními pravidly...

Prakticky i vy nějak kompozici řešíte pokaždé. Vezmete-li si jednu konkrétní rostlinu s okolním prostředím, je přinejmenším sto a jedna možnost jak ji vyfotit. A to bez jakéhokoli „pěstebního“ zásahu do rostliny či okolí.

Kompozici řešíte už tím, po jakém ohnisku objektivu sáhnete. Z jaké vzdálenosti budete fotografovat… bude to rostlina s prostředím? Celek? Polodetail? Detail?

Kompozici řešíte umístěním rostliny do rámečku hledáčku. Bude tam na výšku anebo na šířku? Bude rovně - anebo vhodným výběrem partie či natočením fotoaparátu upřednostníte diagonálu?

Kompozici řešíte s ohledem na okolí a ostatní rostliny? Nakolik budou nebo nebudou zřetelné či rozmazané do náznaku? A v jaké pozici - to ovlivníte umístěním fotoaparátu do vhodné výšky a fotografováním ze směru, který vyhovuje vašemu záměru.

Kompozici řešíte i se zřetelem na popředí. Správně vybraná škvírka v porostu, průhled mezi větvičkami, otvor v listu…

Jak na to, to si povíme v dalších dílech článků o kompozici ve fotografování rostlin.
1 Kompozice [online] Wikipedie.[cit. 2022‐07‐26]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kompozice

2 Obrazová kompozice [online] Wikipedie.[cit. 2022‐07‐26]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Obrazová_kompozice

Papaver somniferum, mák setý – Petrovice, VysočinaPapaver somniferum, mák setý – Petrovice, Vysočina - Květ máku o „modré hodince“, v pozadí s vycházejícím měsícem.
Sony A7, / Sony FE 100-400 mm f/4.5-5.6 GM OSS, 355 mm, ISO 100, f/5.6, 1/4 s.
Snímek pořízen 12. 7. 2022.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
141271922
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Josef
Dobrý den. Zajímavě napsaný článek, který hezky shrnuje to, co by měl fotograf řešit a na co se někdy zapomíná (píši za sebe). Řada "drobností", ale zásadních, které ovlivní výsledek. Těším se na další díly. Krásná fotografie máku - kdo umí, ten umí:-)
Děkuji a přeji dobré světlo. Josef
hledat
×
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies ), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná matketingová či analytická cookies.