Jak se fotí ...prstnatec májový

Jak se fotí ….prstnatec májový (jedno obyčejné orchidejové ráno)

Dactylorhiza majalis, prstnatec májový - PP Kozlov u Třebiště, Táborsko Je sobota a vracím se pozdě večer z delší výpravy za orchidejemi českého středohoří a krasu. Nedělní předpověď počasí slibuje zataženo, vítr, přeháňky a na květen neobvyklé chladno, těším se tedy na pozdnější vstávání. Ale červíček hlodá …. Je správná doba na prstnatce májové, krásné, byť nejběžnější z našich orchidejí. Spíš jen pro jistotu si dávám budík na půl pátou.
Ranní vstávání, pohled na oblohu - a je jasné že z přispání nic nebude. Jasno a nad východním obzorem slaboučký pásek už narůžovělých mraků. Prstnatcovou louku mám slabé tři kilometry od domova, vyrážím jen nalehko se stativem, Nikonem D7100 s osvědčeným 105/2,8 VR makroobjektivem a dvěma kruhovými Lastolite odrazkami.
Na místě jsem ideálně při východu slunce. Jsou čtyři stupně nad nulou a louka je řádně mokrá a orosená. Ještě že jsem si prozíravě vzal holínky a goretexové maskáče.

fotoright#1529-200# Mírná zákeřnost fotografování rostlin mezi orosenou trávou za úsvitu a při protisvětle spočívá ve faktu že nemůžete moc plánovat dopředu. Lze si vybrat záběr leč ne to která kapka se jak rozzáří když na ni dopadnou paprsky slunce. A čekat nejde, jinak se ten správný moment prošvihne. Na druhou stranu právě ta neopakovatelnost a jistá nepředvídatelnost dodává rannímu fotografování rostlin na zajímavosti.

Vybírám si krásný vzrostlý a plně rozkvetlý prstnatec. Slunce je těsně nad obzorem, filtrované větvemi starých dubů které louku vroubí. A jeden paprsek rozsvítil rudě kapku rosy. Rychle posunuji stativ, snad to vyjde. Pro jistotu dva, tři záběry – a rudá kapka je pryč.
Zkouším fotografovat tutéž rostlinu skoro proti slunci a tmavou siluetu projasnit odrazkou. Snad to vyjde…

Trávou se potácí ranním chladem ještě notně zpomalená tiplice s dlouhýma křehkýma nohama a vizáží velikého „komára“. Beru ji opatrně na stvol přesličky a přenáším na květenství orchideje. Vypomůžeme si navzájem: Ona se rychleji ohřeje a oschne a já budu mít atraktivní modelku. Slunce kousek popolezlo a v jeho paprscích vypadá prstnatec s tiplicí nádherně.

fotoleft#1531-200# Pruhy sluneční záře se prodírají mezi větvemi dubů, postupují loukou, projasní povrch nasivělého koberce ostřic a zvýrazňují nafialovělá květenství prstnatců. Zároveň ale světlo rychle ztrácí teple zlatavý nádech, bledne a přestává kreslit. Navíc se na obloze začínají objevovat další a další mráčky. Fotím ještě v protisvětle bělavé chomáčky plodů suchopýrů a přitom si už docela intenzivně uvědomuji provlhlé a studené oblečení. Ranní pohádka končí….

Zbývá sbalit stativ a odrazné desky, rozloučit se pohledem s teď už velice obyčejně vyhlížející loukou a vydat se v provlhlých goretexových maskáčích k domovu s vidinou roztopených kamen ……

Jen o dvě hodiny později je obloha zatažená, fučí vítr, co chvíli drobně prší no zkrátka počasí že by ven fotografa za rostlinami ani párem koní nedostal ….

foto#1529

Dactylorhiza majalis, prstnatec májový - PP Kozlov u Třebiště, TáborskoDactylorhiza majalis, prstnatec májový - PP Kozlov u Třebiště, Táborsko - Dactylorhiza majalis, prstnatec májový, Východ slunce v orchidejové louce. PP Kozlov u Třebiště, Táborsko. Snímek pořízen 26.5.2013

foto#1531

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1010221414
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
hledat
×
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies ), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná matketingová či analytická cookies.