KALIBRACE MONITORŮ

Pro zájemce z řad (nejen) digitálních fotografů nabízím službu kalibrace monitorů profesionální sondou X-Rite i1Display Pro

Nezávazně objednat kalibraci monitoru

● Proč kalibrovat monitor?
● Potřebuje kalibraci monitoru běžný fotoamatér?
● Jak kalibrovat monitor?
● Co nabízím?
● Ceník
● Kontakt

Proč kalibrovat monitor?

Proto aby to co vidíte na svém monitoru bylo totéž co se zobrazí na jiných (zkalibrovaných!) monitorech či co odešlete tiskárně.

Cílem kalibrace je dosáhnout stavu kdy barvy použité na vstupu (monitor, digitální fotoaparát, skener...) vypadají stejně během úprav a na výstupu (webstránka, webová fotogalerie, inkoustový či ofsetový tisk). Pro dosažení naprosto perfektních výsledků by bylo třeba použít drahá profesionální zařízení z nichž každé lze samostatně kalibrovat (skener,plotr,profi tiskárnu...) Čímž se dostáváme do kategorie vybavení v řádu statisíců.
Naštěstí pro většinu digitálních fotoamatérů (ale též grafiků, designérů, menší reklamní studia...) plně postačují levnější vstupní a výstupní zařízení. Nejdůležitějším vstupním zařízením na kterém zásadně závisí výsledek práce je monitor.
Jeho zobrazení ovlivňují za prvé výrobní postupy jednotlivých výrobců monitorů, za druhé operační systém počítače a jeho správa barev a za třetí možnost uživatele ovlivňovat dokument pomocí fotoeditačních nástrojů.
To že se obraz téměř na každém monitoru jeví jako vyhovující je dáno vlastnostmi lidského vidění. Oko je jednoduše natolik přizpůsobivé že nevnímá ani značné odchylky jasu, kontrastu či barev. I přesvícený monitor s barvami výrazně posunutými do modré (častý případ výchozího továrního nastavení ...modrá modřejší, bílá zdá se bělejší...) interpretuje jako normální. Alespoň do té doby než dojde na porovnání obrazu s jiným, zkalibrovaným monitorem či na tisk.

Potřebuje kalibraci monitoru běžný fotoamatér?

Určitě ano. Pokud vám není jedno zda se vaše fotografie, webové fotogalerie či webové prezentace budou jevit na každém monitoru zcela jinak a chcete se vyvarovat nemilých překvapení, vyplatí se vám alespoň čas od času investovat do kalibrace monitoru.
S rozvojem digitální fotografie a digitálních médií stále více uživatelů používá editační programy na úpravy snímků statických i pohyblivých, dokumentů a prezentací. Úpravou lze při správném postupu docílit velmi kvalitních výsledků, při nesprávném katastrofických. Editace uživatelem může na nezkalibrovaném monitoru být pro fotografii doslova zbraní hromadného ničení !!!
Následně překvapí i na papíře vytištěná fotografie (ať doma či ve fotolabu) s nechtěnými barvami.
Jestliže chcete pouze vytisknout fotografie pořízené digitálním fotoaparátem, jste začátečník a nemáte zkalibrovaný monitor, doporučuji se do úprav fotografií v editoru vůbec nepouštět a vše ponechat na zpracování ve fotolabu. V 99 % případů budou výsledné fotografie pravděpodobně vypadat lépe než po sebenáročnějších domácích úpravách na monitoru bez kalibrace.

Jak kalibrovat monitor?

Nejjednodušší a nejlevnější metodou kalibrace monitoru jsou různá softwarová řešení typu Adobe Gamma. Nevýhodou této okometrické metody je "nezkalibrovatelné" vnímání obrazu každého uživatele - tedy co uživatel, to jiné nastavení. Výsledek může (ale nemusí) být poměrně dobrý ale objektivní hardwarové měření nenahradí.

Objektivní metodou je použití kalibrační sondy a příslušného programového vybavení, které vytvoří standardizovaný ICC profil. Sonda se umístí na monitor (obvykle na střed), vymezí její umístění, provedou se úpravy jasu a kontrastu a program proměří definované barevné odstíny a na základě měření vytvoří barevný ICC profil monitoru. ICC profil zohledňuje jak monitor, tak grafickou kartu počítače a proto je nutné pro každou kombinaci vytvořit specifický profil. Typicky tedy např. pro notebook, pokud se k němu připojuje kvalitnější externí monitor, je vhodné vytvořit dva ICC profily. Jeden pro LCD display notebooku, druhý pro používání s externím monitorem.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že po kalibraci mého monitoru jsem digitální fotografie, určené k náročnému tisku, upravil tak že ve fotolabu nebyl již nutný žádný další zásah.

Co nabízím?

Provedení kalibrace monitoru sondou X-Rite i1Display Pro. Jde o řešení, které poskytne kvalitní profil monitorů jak LCD (včetně LED podsvícení nebo širokogamutových displejů)CRT, tak i laptopů. Při kalibraci lze změřit a zohlednit i vliv okolního osvětlení (v domácích podmínkách to ale nedoporučuji).
Tuto službu nabízím fotoamatérům kteří mají zájem využít výhod kalibrace monitoru ale nechtějí pro občasné použití investovat nemalé prostředky do koupě sondy.

Provedení kalibrace vyžaduje:

PC/Windows:
- Windows 10, 8 (32/64 bit), 7 (32/64 bit), XP (32 bit), Vista (32/64 bit);
- všechny operační systémy vyžadují aktualizace a nainstalované nejnovější servis packy;
- procesor Intel Core 2 Duo nebo AMD Athlon XP nebo lepší
Reálně vyhovuje v podstatě jakékoliv novější PC s předinstalovanými Windows.
Ověřte si, že váš operační systém má nainstalovány nejnovější aktualizace. V opačném případě nemohu zaručit správný výsledek kalibrace.

Macintosh/MacOS:
- lze, ale s kalibrací v tomto OS zatím nemám praktickou zkušenost. V případě zájmu o provedení napište, nějak se domluvíme.

Společné:
- 512MB RAM (doporučeno 2GB);
- do 500MB volného místa na disku (záleží na nainstalovaných komponentech);
- napájený USB port;
- monitor s rozlišením 1024x768 pixelů nebo vyšším

Ceník

Provedení kalibrace monitoru sondou X-Rite i1Display Pro:

vytvoření prvního ICC profilu.............................................................. 350 Kč

vytvoření každého dalšího ICC profilu na témže počítači pro použití dvou (nebo více monitorů)
................................................................................................. 150 Kč
vhodné řešení typicky pro notebook (jeden profil) + kombinace notebook a připojený externí monitor (druhý profil)

Pokud nemáte na svém PC nainstalovány nejnovější aktualizace operačního systému, nemohu slíbit správný výsledek kalibrace. O kalibraci se na požádání mohu pokusit - za paušální poplatek 350 Kč, ale s výhradou, že nezaručuji, že vůbec bude možná.

Nejsem plátcem DPH.

Ceny jsou za provedení kalibrace, na požádání vystavím daňový doklad.

V ceně není zahrnuto cestovné.

Bez dalších cestovních nákladů lze kalibraci provést v městech Tábor a Pelhřimov.
Pokud na kalibraci nespěcháte a bude reálné ji provést při některé mé příležitostné cestě po republice, neplatíte nic navíc. Záleží na domluvě.

Máte-li zájem o službu kalibrace monitorů nebo se třeba jen chcete zeptat na podrobnosti, napište mi:

Nezávazně objednat kalibraci monitoru

Dobré světlo, ostrá skla a věrné barvy :-)

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1612181013
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace