Kalibrace monitorů

● Proč kalibrovat monitor?
● Potřebuje kalibraci monitoru běžný fotoamatér?
● Jak kalibrovat monitor?
● Kontakt

Proč kalibrovat monitor?

Proto aby to co vidíte na svém monitoru bylo totéž co se zobrazí na jiných monitorech či co odešlete tiskárně.

Cílem kalibrace je dosáhnout stavu kdy barvy použité na vstupu (monitor, digitální fotoaparát, skener...) vypadají stejně během úprav a na výstupu (webstránka, webová fotogalerie, inkoustový či ofsetový tisk). Pro dosažení naprosto perfektních výsledků by bylo třeba použít drahá profesionální zařízení z nichž každé lze samostatně kalibrovat (skener,plotr,profi tiskárnu...) Čímž se dostáváme do kategorie vybavení v řádu statisíců.
Naštěstí pro většinu digitálních fotoamatérů (ale též grafiků, designérů, menší reklamní studia...) plně postačují levnější vstupní a výstupní zařízení. Nejdůležitějším vstupním zařízením na kterém zásadně závisí výsledek práce je monitor.
Jeho zobrazení ovlivňují za prvé výrobní postupy jednotlivých výrobců monitorů, za druhé operační systém počítače a jeho správa barev a za třetí možnost uživatele ovlivňovat dokument pomocí fotoeditačních nástrojů.
To že se obraz téměř na každém monitoru jeví jako vyhovující je dáno vlastnostmi lidského vidění. Oko je jednoduše natolik přizpůsobivé že nevnímá ani značné odchylky jasu, kontrastu či barev. I přesvícený monitor s barvami výrazně posunutými do modré (častý případ výchozího továrního nastavení ...modrá modřejší, bílá zdá se bělejší...) interpretuje jako normální. Alespoň do té doby než dojde na porovnání obrazu s jiným, zkalibrovaným monitorem či na tisk.

Potřebuje kalibraci monitoru běžný fotoamatér?

Určitě ano. Pokud vám není jedno zda se vaše fotografie, webové fotogalerie či webové prezentace budou jevit na každém monitoru zcela jinak a chcete se vyvarovat nemilých překvapení, vyplatí se vám alespoň čas od času investovat do kalibrace monitoru.
S rozvojem digitální fotografie a digitálních médií stále více uživatelů používá editační programy na úpravy snímků statických i pohyblivých, dokumentů a prezentací. Úpravou lze při správném postupu docílit velmi kvalitních výsledků, při nesprávném katastrofických. Editace uživatelem může na nezkalibrovaném monitoru být pro fotografii doslova zbraní hromadného ničení !!!
Následně překvapí i na papíře vytištěná fotografie (ať doma či ve fotolabu) s nechtěnými barvami.
Jestliže chcete pouze vytisknout fotografie pořízené digitálním fotoaparátem, jste začátečník a nemáte zkalibrovaný monitor, doporučuji se do úprav fotografií v editoru vůbec nepouštět a vše ponechat na zpracování ve fotolabu. V 99 % případů budou výsledné fotografie pravděpodobně lepší než po sebenáročnějších domácích úpravách.

Jak kalibrovat monitor?

Nejjednodušší a nejlevnější metodou kalibrace monitoru jsou různá softwarová řešení typu Adobe Gamma. Nevýhodou této okometrické metody je "nezkalibrovatelné" vnímání obrazu každého uživatele - tedy co uživatel, to jiné nastavení. Výsledek může (ale nemusí) být poměrně dobrý ale objektivní hardwarové měření nenahradí.

Objektivní metodou je použití kalibrační sondy a příslušného programového vybavení, které vytvoří standardizovaný ICC profil. Sonda se umístí na monitor (obvykle na střed), vymezí její umístění, provedou se úpravy jasu a kontrastu a program proměří definované barevné odstíny a na základě měření vytvoří barevný ICC profil monitoru. ICC profil zohledňuje jak monitor, tak grafickou kartu počítače a proto je nutné pro každou kombinaci vytvořit specifický profil. Typicky tedy např. pro notebook, pokud se k němu připojuje kvalitnější externí monitor, je vhodné vytvořit dva ICC profily. Jeden pro LCD display notebooku, druhý pro používání s externím monitorem.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že po kalibraci mého monitoru sondou X-Rite i1Display Pro jsem digitální fotografie, určené k náročnému tisku, upravil tak že ve fotolabu nebyl již nutný žádný další zásah.

Kontakt

Máte-li dotaz ke kalibraci monitorů, napište mi na e-mail: jiri(zavináč)skorepa-photo.com. Budu-li vědět, poradím a případně pomohu.

Dobré světlo, ostrá skla a věrné barvy :-)

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
171816169
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Jan Kadlec
Dobrý den,

měl bych zájem o zkalibrování monitoru. Mám NEC LCD2690WUXi s gamutem Adobe RGB. Monitor používám na grafiku, kde je požadovaná přesnost barev. Jelikož se jedná už o straší monitor (2008) a poslední kalibraci jsem si dělal sám cca před 3 lety (levnější, ne moc kvalitní sondou) potřeboval bych přeměřit barvy a nastavit profi výstup. Jsem z Jindřichova Hradce.

Děkuji za info, zda byste měl zájem.

Děkuji
S pozdravem Kadlec
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace