Pobřeží i hory Chorvatska v barvách podzimu - říjen 2023

Podzimní fotoworkshop krajiny, architektury a dlouhých expozic – Chorvatsko 2023

aneb „Opet puše bura

Konec duhy nad majákem v přístavu – Senj, ChorvatskoPojeďte fotografovat Jadran i hory tak, jak je určitě neznáte. Bez přeplněných pláží, vedra, kolon na silnicích a památek v obležení turistů. Poznejte Chorvatsko s barevným mořem i oblohou, s večerními červánky nad ostrovy, se střídáním mlhy a slunce nad horami horského národního parku Severní Velebit. Naučte se fotografovat krajinu hor i moře, město a památky jak krátkou, tak i dlouhou expozicí v nejrůznějších podmínkách.

Hlavní základnu budeme mít v přímořském městečku Senj s pěkným historickým centrem, na které shlíží Nehaj, čtyřhranná pevnost legendárních uskoků. Přístav i nábřeží nabízí nespočet možností k dennímu i nočnímu fotografování ostrovů kvarnerského zálivu, obou majáků i pohupujících se zakotvených lodí jak krátkou, tak i dlouhou expozicí.
Předhůří Severního velebitu a svahy nad městem nám nabídne krasové planiny s výhledy na moře, rámované romanticky pokroucenými borovicemi.
Od moře zamíříme do hor. Projdeme si nejhezčí úsek Premužičovy stezky v centru národního parku Severní Velebit, který na podzim kouzlí nádherné výhledy s modrou oblohou, listím barevných buků a bílou krásou vápencových skal.
Jeden den strávíme v národním parku Plitvická jezera s jeho průzračnou modrozelenou vodou a množstvím kaskád a vodopádů.

Během expedice se zaměříme na krajinářské fotografování, dlouhé expozice i na ranní, podvečerní či noční snímky. 
Nevynecháme ale ani uličky města Senj a jeho dominantu, pevnost Nehaj.

Pravděpodobně po většinu pobytu nás na pobřeží bude provázet bóra. Bóra, chorvatsky bura, je studený padavý nárazový silný vítr, vznikající když se masy studeného vzduchu z vnitrozemí převalí přes hřebeny pohoří Velebit a začnou s rostoucí rychlostí stékat po svazích dolů k moři.
Fotit v bóře znamená sice počítat s větrem, ale také – díky jedinečným meteorologickým podmínkám, které tenhle fučák přináší – příležitost pořídit parádní, neopakovatelné a velice svérázné snímky.

A co znamená slogan „Opet puše bura“(„znovu fouká bóra“); úsloví typické pro obyvatele Senje, kterému se také přezdívá „hlavní město bóry“?
Prostě se tím myslí, že vše je jak má být a svět zase v pořádku.

 

Ranní moře u majáku v přístavu – Senj, Chorvatsko Pro koho je kurs určen?

Pro každého zájemce o krajinářskou fotografii či fotografování dlouhým expozičním časem. Nezáleží na zkušenostech, záleží na nadšení. Ať jste fotografický začátečník nebo zkušený fotograf, u podzimního Jadranu si přijdete na své.

Jedinou podmínkou je být nadšeným fotografem, ochotným pro dobrý snímek obětovat i trochu svého pohodlí. Tento workshop není pro primadony, ale opravdu pro fotografy. Všechno je podřízeno jedinému cíli: být ve správnou chvíli a při správném světle na tom správném místě!

Budete vstávat v nejnemožnější hodinu proto, abyste při východu slunce byli připraveni tam, kam by vás samotné nikdy nenapadlo jít.

Budeme fotografovat město, moře a mořské pobřeží i úchvatné horské krajiny v podhůří i horách Severního Velebitu. Využijeme práci se světlem v krajině i svéráz dlouhých expozičních časů. Díky dlouhým expozicím docílíme rozmazaných mraků, hladké vodní hladiny a z fotografie vymažeme nepodstatné a rušivé prvky.

Program:

Den 1.
Ranní odjezd z Prahy, cesta přes Brno, Bratislavu, Szombathely, Goričan, Záhřeb do Senje, ubytování a večerní fotografování v přístavu.

Možnost nástupu v Praze, Brně, případně i Bratislavě.

Pevnost Nehaj – Senj, ChorvatskoDen 2.
Senj a okolí
​Ráno budeme fotografovat přístav a nábřeží v modré hodince. Před východem slunce ještě svítí světla obou majáků na konci mol, která uzavírají přístav. Postupně se obloha nad mořem a protějšími ostrovy Krk a Prvić zbarví do růžového venušina pásu a vzdálené vápencové břehy ostrovů zezlátnou jak na ně začne padat ranní slunce. Přístav i jeho okolí je ideální pro fotografování s dlouhými expozicemi.

Dopoledne věnujeme prohlídce historického centra města i pahorku s pevností Nehaj.

Odpoledne a večer strávíme na krasových planinách svahů nad Senjem.

Den 3.
Plitvická jezera
Plitvická jezera jsou místem natáčení filmu Vinetou - Poklad na Stříbrném jezeře. Tento národní park se skládá z kaskády šestnácti krasových jezer, která jsou vzájemně propojená desítkami kouzelných vodopádů, potůčků a tůní. Abychom se vyhnuli davům turistů, budeme u dolního vstupu (1) hned ráno a věnujeme se fotografování jezer i vodopádu Veliki slap, který je se svými 78 metry nejvyšším vodopádem Plitvických jezer a zároveň nejvyšším vodopádem v Chorvatsku vůbec.
Pokračovat budeme cestami a cestičkami, nevynecháme plavbu po jezeře Kozjak ani krásné vodopády Veliki Prštavac a Mali Prštavac.

Premužićeva staza, Severní Velebit, ChorvatskoDen 4.
Kosinjski most a Premužičova stezka v Severním Velebitu.

Ještě za noci přejedeme přes sedlo Vratnik do vnitrozemí a užijeme si svítání u nádherného Kosinjského mostu.
Kosinjský most je kamenný most přes řeku Lika, který spojuje Gornji a Donji Kosinj. Navrhl jej architekt Milivoj Frković a postavila jej stavební firma Josipa Slavaca ze Slovinska. Byl postavený v letech 1929-36 podle vzorů starých chorvatských mostních konstrukcí. Délka mostu s opěrami je 70 metrů.

Od Kosinjského mostu dopoledne vyjedeme přes osadu Krasno až na parkoviště pod horskou chatou Zavižan a dostaneme se tak do výšky cca 1 300 m n.m. Odtud dojdeme pěšky asi 2 km k počátku známé Premužičovy stezky a po ní zhruba 6 km (délku trasy lze individuálně prodloužit i zkrátit) nejhezčími a nejfotogeničtějšími partiemi Severního Velebitu.

Den 5.
Senj a okolí

​Ráno, přes den i navečer, podle počasí, budeme fotografovat buď přístav a město, nebo moře z krasových planin předhůří Severního Velebitu.

Den 6.
Balíme, odjíždíme - návrat do Prahy v cca 18 hodin.

Program a itinerář může být pozměněn kvůli povětrnostním či organizačním podmínkám.

Ranní fotografování u přístavu – Senj, Chorvatsko

Proč jet na podzim do Chorvatska?

Třeba pro mé zkušenosti z fotografování krajiny i dlouhých expozic a znalost konkrétních lokací, vyhlídek a scén.

Vím na jakém místě počkat na to správné světlo. Někam je dobré jet po ránu, jinam navečer.

Vím také kdy. Každý den je trochu jiné počasí a podle toho jak vypadá předpověď, můžeme ze zkušenosti odhadnout kam má smysl vyrazit.

Umíme vám poradit s používáním ND filtrů pro dlouhé expozice, s nastavením vašeho fotoaparátu, s kompozicí

Baterie děl u pevnosti Nehaj – Senj, Chorvatsko

 

Pasaričev Kuk, Severní Velebit, ChorvatskoZákladní informace k workshopu:

Pořásá: Cestovní kancelář Czech Photo Travel

Podrobnosti a přihláška na stránkách Czech Photo Travel

Termín: 14.–19. října 2023

Lektor: Jiří Skořepa

Místo: Přístavní chorvatské městečko Senj s okolím plus hory národního parku Severní Velebit.

Počet účastníků: předpokládaný 7, v případě velkého zájmu maximálně 8

Nutné vybavení:

Vlastní fotoaparát - digitální zrcadlovka či bezzrcadlovka (kompakt) s výměnnými objektivy

Objektivy různých ohnisek - využijete jak širší sklo, tak základní ohniska i delší teleobjektiv

Stabilní !!! stativ

Dálková spoušť kabelová, infra nebo rádiová. Nouzově lze nahradit používáním samospouště.

Polarizační a ND filtry

Doprava: osobními automobily - v ceně.

Ubytování v dvoulůžkových a třílůžkových pokojích - v ceně: V nově rekonstruovaném starobylém vícepokojovém domě s plným vybavením, nalepeném přímo k hradbám starobylého centra Senje, pár minut k moři i k pevnosti Nehaj. Velká, plně vybavená kuchyně a jídelna, připojení k internetu pres WiFi.

Program workshopu končí večer 18.10., odjezd je ráno 19.10. (pokoje vyklizené nejpozději do 8:00).

Strava: Individuálně. V navrženém ubytovacím místě je možné vařit (v domě je plně vybavená kuchyně, velký supermarket je vzdálený pouhých 100 m od domu) nebo se lze stravovat v restauracích a pizzeriích.

CENA: 18 900 Kč
sleva 2% za včasný nákup
sleva 2% od třetího zájezdu

V ceně je:

  • doprava
  • vstupy do parků
  • dvou a třílůžkové pokoje v historickém domě v centru Senje
  • odborné rady při fotografování od profesionálního fotografa/lektora
  • pojištění CK proti úpadku

Zaujala Vás nabídka a chcete poznat netradiční, barevný, poklidný, pohodový, ale také dramatický podzim u moře i v horách Středomoří?

Pevnost Nehaj – Senj, ChorvatskoPevnost Nehaj – Senj, Chorvatsko - Barevný západ slunce u pevnosti Nehaj v Senji.
Sony A7R, Laowa 15 mm f/4 Macro, ISO 100, f/11, 0,8 s
Snímek pořízen 11. 10. 2021

Modrá hodinka v podhůří Severního Velebitu – Hrmotine, ChorvatskoModrá hodinka v podhůří Severního Velebitu – Hrmotine, Chorvatsko - Vybělené kostry mrtvých jalovcových keřů na svazích u osady Hrmotine.
Sony A7R, PC Nikkor 28 mm f/3.5, ISO 100, f/16, 8 s
Snímek pořízen 15. 10. 2021

Oblouk duhy nad přístavem – Senj, ChorvatskoOblouk duhy nad přístavem – Senj, Chorvatsko - Duha nad molem přístavního městečka Senj.
Sony A7R, Laowa 15 mm f/4 Macro, ISO 100, f/14, 1/100 s
Snímek pořízen 11. 10. 2021

Podvečerní přístav v Senji, ChorvatskoPodvečerní přístav v Senji, Chorvatsko - Večerní červánky v přístavu v Senji, Chorvatsko.
Sony A7R, Sony 100-400 GM.
Snímek pořízen 4.10.2019.

Večer v přístavu – Senj, ChorvatskoVečer v přístavu – Senj, Chorvatsko - Večerní molo v přístavu v Senji.
Sony A7R, PC Nikkor 28 mm f/3.5, ISO 100, f/11, 4 s
Snímek pořízen 16. 10. 2021

Premužićeva staza, Severní Velebit, ChorvatskoPremužićeva staza, Severní Velebit, Chorvatsko - Nádherné škrapy Severního Velebitu na Premužićově stezce.Severní Velebit, Chorvatsko.
Sony A7R, Laowa 15/2.
Snímek pořízen 6. 10. 2019.

Noční pláž – Senj, ChorvatskoNoční pláž – Senj, Chorvatsko - Moře pod pevností Nehaj v noci.
Sony A7R, Laowa 15 mm f/4 Macro, ISO 640, f/5.6, 5 s
Snímek pořízen 13. 10. 2021

Premužićeva staza, Severní Velebit, ChorvatskoPremužićeva staza, Severní Velebit, Chorvatsko - Premužićova stezka mezi Zavižanem a Rossijeva Sklonište, Severní Velebit, Chorvatsko.
Sony A7R, Laowa 15/2.
Snímek pořízen 6. 10. 2019.

Dlouhá expozice v přístavu – Senj, ChorvatskoDlouhá expozice v přístavu – Senj, Chorvatsko - Večerní molo v přístavu v Senji.
Sony A7R, PC Nikkor 28 mm f/3.5, ISO 100, f/11, 2,5 s
Snímek pořízen 9. 10. 2021

Duha nad přístavem – Senj, ChorvatskoDuha nad přístavem – Senj, Chorvatsko - Dvojitý duhový oblouk nad přístavním molem v Senji.
Sony A7R, Laowa 15 mm f/4 Macro, ISO 100, f/11, 1/200 s
Snímek pořízen 11. 10. 2021

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
158161611
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
hledat
×
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies ), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná matketingová či analytická cookies.