Podzimní fotokytičkářský den, možná i s kudlankou

Fotokytičkářský den 9. 9. 2023pozorovat – chránit – fotografovat – neškodit

Fotokytičkářský den je setkání fotografů se zájmem o rostliny a květiny, začátečníky i pokročilejší fotografy. Účast je zdarma a smyslem strávit pohodovou sobotu ve společnosti stejně potrefených kolegů, něco se dozvědět a přiučit.

Pořádá:
Jiří Skořepa, fotokytičkář a autor e-knihy „Fotografujeme rostliny a květiny“ ,

Spolupořádají:
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Jižní Morava, Správa CHKO Pálava
Vladimír Fučík - VFFOTO, český výrobce profesionálních fotografických filtrů
Stedis s.r.o., zastoupení značky Manfrotto pro ČR a SR
TJ Sokol Dobré Pole

Obec Dobré Pole

Kde: Na jižní Moravě, v okolí Mikulova

Kdy? V sobotu 9. 9. 2023, sraz v 9 hodin a 9 minut na fotbalovém hřišti v obci Dobré Pole

Pro koho? Přijít může kdokoli se zájmem o fotografování rostlin a květin
Není třeba žádná registrace, ale chcete-li přijet, budu rád když mi o tom dáte předem vědět (viz kontakt) – hlavně pro představu kolik nás asi bude.

Chcete se připravit předem?

Pár zásad, které osobně pokládám za úplně nejdůležitější a nejpodstatnější pro každého fotokytičkáře, jsem sepsal na stránkách 28–36 v mé e-knize o fotografování rostlin a květin.
E-knihu nemusíte hned kupovat, tyhle stránky si můžete stáhnout zdarma jako ukázku (která zahrnuje prvních 47 stránek) na: https://www.skorepa-photo.com/e-knihy

Co s sebou?
• fotoaparát
• objektivy různých ohniskových délek, vítána i „starosklíčka“ neboli historické manuální objektivy
• stativ
• dálkovou spoušť
• malou odraznou desku (doporučené provedení stříbrná a bílá nebo kombinace stříbrných a zlatých proužků) nebo alternativně rozříznutý, vymytý a do rovné plochy rozložený kartón od krabicového mléka se stříbřitou vnitřní stranou
• hodí se i kousek tenkého provázku (0,5-1 m délky) a 2-3 kolíčky na prádlo
• doporučený je polarizační filtr, např. od VFFOTO (a chcete-li obzvlášť praktický a šikovný, zajímejte se o magnetické polarizační filtry )
• oblečení a obuv vhodné do přírody
• svačinu a láhev s pití

Pokud nemáte vhodný stativ, je možné zdarma na tuto akci zapůjčit kvalitní stativ Manfrotto od Stedis, s.r.o. V takovém případě mi ale každopádně dejte vědět co nejdříve předem, stativ bude k zapůjčení vždy po domluvě a pro konkrétního účastníka.

Co bude? Dozvíte se, a sami si vyzkoušíte, jak pořídit zajímavé snímky rostlin. Jak použít pár jednoduchých a levných pomůcek a uplatnit několik šikovných triků.

Sraz: V 9 hodin a 9 minut u fotbalového hřiště a přírodní rezervace Slanisko Dobré pole v obci Dobré pole (9 km od Mikulova po silnici směrem na Novosedly)
GPS: N 48°49.32492´, E 16°32.00413´

Program fotokytičkářského dne:

9:09-cca 12:00 Nenápadné vzácnosti

Úvod - krátká informace o rostlinách PR Dobré pole a jak je fotografovat. Praktické fotografování, možnost konzultace pořízených snímků, rady co a jak vylepšit.

Přírodní rezervace Slanisko Dobré Pole
Na fotbalovém hřišti se nachází jedno z nejzachovalejších slanisek v ČR. V zasolených trávnících roste kostřava slanomilná, zblochanec oddálený a hadí mord šedý. Vyskytuje se zde i řada zvláště chráněných druhů, mezi které patří kuřinka solná, kuřinka obroubená, pampeliška besarabská, hvězdnice slanistá či jitrocel přímořský.

12:00-15:00 Přestávka na oběd (individuálně) v Mikulově - pozor ale, je vinobraní a město bude plné návštěvníků-, případně možnost návštěvy Svatého kopečku či prohlídka města.

Odpolední sraz: V 15 hodin při okraji lesa nad obcí Sedlec, u silnice z Mikulova do Lednice,
GPS: N 48°47.80043´, E 16°41.83067´.
Odtud půjdeme pěšky necelý kilometr do přírodní rezervace Liščí vrch s nádherným výhledem na Mikulov a stepní vegetací. Budeme-li mít štěstí, máme šanci při vhodném počasí potkat i kudlanku nábožnou a jiný teplomilný stepní hmyz.

15:00-19:45 Fotografovat, ale neškodit

15:00–18:15 Jak zajímavě vyfotografovat i rostliny v porostu aniž by bylo nutné vyrvat vše v jejich okolí. Jak fotografovat rostliny spolu s okolní krajinou.

18:15–19:45 Rostliny a krajina o zlaté hodince (slunce zapadá v 19:14 letního času)
Jak využít podvečerní světlo při fotografování rostlin, jak se popasovat s kontrasty či vyfotit rostlinu na pozadí zapadajícího slunce.

Přírodní rezervace Liščí vrch
na stepních trávnících najdeme teplomilné druhy rostlin, z nichž dominuje zejména len chlupatý. Jeho populace je na Liščím vrchu nejpočetnější v celé ČR. Z křovin roste na opuštěných viničních terasách třešeň křovitá, hloh jednosemenný a růže šípková. Kvete tu česnek hranatý či hvězdnice chlumní a žije pestré hmyzí společenství.

Jestliže vás zajímají i mé další kursy a workshopy (orchideje, krajina, masožravky…), přehled všech, které pořádám, najdete v sekci FOTOKURSY.

Kontakt a případné další informace:
Jiří Skořepa
jiri@skorepa-photo.com
+420 702 999 521
www.skorepa-photo.com

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
9641711
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
hledat
×
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies ), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná matketingová či analytická cookies.